ارسال پاسخ

imbpa.com تحقق جهش تولید نیازمند رفع محدودیت‌های داخلی ۱۵ تير ۱۳۹۹ ۱۳:۴۸
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به نقل از صمت، بیش از یک دهه است که نام‌گذاری‌های سال با مسائل اقتصادی گره خورده که نشان از اهمیت معاش و رفاه مردم دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به نقل از صمت، بیش از یک دهه است که نام‌گذاری‌های سال با مسائل اقتصادی گره خورده که نشان از اهمیت معاش و رفاه مردم دارد.

بماند که کارشناسان حوزه فرهنگ نسبت به این شعارهای اقتصادی، گلایه‌مند هستند و معتقدند با این رویکرد امور فرهنگی جامعه به حاشیه رانده می‌شود، اما همه می‌دانند تا زمانی‌که مردم دغدغه معاش دارند و درگیر هزینه‌های حداقلی زندگی هستند، به سایر امور نمی‌اندیشند. تامین حداقل‌های زندگی، دغدغه‌ها را کاهش داده و از بزهکاری‌های اجتماعی که ضدفرهنگ است، می‌کاهد. از این‌رو می‌توان گفت نخستین مسئله در شرایط فعلی، رفع موانع رشد اقتصادی است که این مهم هم از دل تولید بیرون می‌آید. تا زمانی‌که در برخی حوزه‌ها و صنایع جایگاه ویژه‌ای در بازارهای جهانی نداشته نباشیم، نمی‌توانیم انتظار رشد اقتصادی داشته باشیم؛ چه برسد به توسعه که شاخص‌های خاص خود را دارد. جهش تولید پس از رونق تولید، بخشی از پازلی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان با وضعیت فعلی که محدودیت فضای کسب‌وکار در کشور زیاد است، در حد شعار باقی می‌ماند.

هماهنگ نبودن نهادها

امید رضایی، عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور در گفت‌وگو با صمت گفت: جهش تولید تنها و تنها با همدلی و همراهی صنعتگران و نهادهای دولتی امکان تحقق دارد. این همراهی باید از سوی همه نهادهای دولتی و اجرایی کشور و تولیدکنندگان در کل زنجیره تولید از ابتدا تا انتها وجود داشته باشد.وی افزود: درحالی‌که هنوز قطعه‌ساز اندر خم فرآیند تامین و اختصاص ارز برای ساخت محصولش است، چگونه می‌توان به شعار سال دست یافت. در این بخش، نقش بانک مرکزی بسیار پررنگ است. چگونه انتظار دستیابی به جهش تولید داریم درحالی‌که موانع تامین اجتماعی هنوز دست و پاگیر تولید است. همین موضوع به مسائل مربوط به اداره امورد دارایی و مالیات هم قابل تعمیم است.وی ادامه داد: گمرکات کشور هم نقش زیادی در تحقق جهش تولید دارند، اما چه تغییرات رویکردی در این بخش برای تسهیل تولید قابل‌مشاهده است. تمام این مسائل هیچ ارتباطی به تحریم‌های خارجی ندارد. اموری که به‌راحتی در داخل قابل پیگیری و حل است تا دست‌کم در داخل موانع کسب‌وکارها را کم کنیم.

رضایی اظهار کرد: این همدلی و همراهی شاه‌کلید رفع موانع و تحریم‌های داخلی است. درحال‌حاضر، آنقدر که ناهماهنگی در نهادهای دولتی و اجرایی برای تسهیل فضای کسب‌وکار وجود دارد، هماهنگی وجود ندارد. ما از تولیدکننده انتظار داریم به جهش تولید فکر کند در صورتی که هنوز در روند مجوزهای بانک مرکزی برای ارز مورد نیاز و فرآیند تامین و ارسال آن درگیر مشکلات است. چگونه مجموعه تولیدی می‌تواند جهش تولید داشته باشد درحالی‌که در پیچ‌وخم محدودیت‌های تامین اجتماعی هنوز گرفتار است؟
عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور تاکید کرد: با توجه به مشکلات کرونا کدام روند تسهیلگری برای صنعتگر از سوی تامین اجتماعی، مالیات و... ایجاد شده است؟ برای تمدید اعتبار در این شرایط چه امکاناتی فراهم شده درحالی‌که در سطح کلان هم برای مردم در این حوزه اتفاق نیفتاده است. به نظر می‌رسد با این روند جهش تولید به شعاری صرف تبدیل خواهد شد.رضایی با بیان اینکه هر حوزه هم در گلایه به‌وجود این موانع و محدودیت‌ها، به چالش‌ها و محدودیت‌های خود اشاره دارد، گفت: موانع به قدری در کشور زیاد و نهادینه شده که ما را از تحقق شعارها دور کرده است. این فعال صنعت خودرو با اشاره به هشدارهای پیش از سال ۱۳۹۹ از سوی فعالان حوزه خودرو، گفت: پیش از شروع سال، قطعه‌سازان نسبت به موانع ارزی مورد نیاز تولید هشدار داده بودند زیرا از فرآیند تخصیص ارز تا تامین آن و در ادامه ثبت‌سفارش و ورود کالاهای مورد نیاز به خط تولید، زمان‌بر بوده که اگر در این‌باره شتاب نشود نتیجه‌اش تولید خودروهای ناقص در کف کارخانه می‌شود که در برهه‌های مختلف زمانی شاهد آن بوده و هستیم.

تبدیل شرایط از بحرانی به بحرانی‌تر

رضایی در ادامه با اشاره به معضل جهانی شیوع ویروس کرونا عنوان کرد: در کنار موانع داخلی، کروناویروس هم مزید بر علت شده و استمرار فعالیت‌ها را با دشواری بسیاری همراه کرده است. اگر قبلا شرایط بحرانی بود، امروز بحرانی‌تر و حلقه تنگ‌تر شده است. نه‌تنها نرخ ارز ثابت نشد، بلکه روند افزایش آن بی‌قاعده‌تر شده و بازارهای گوناگون را تحت‌الشعاع قرار داده است.
او افزود: اقتصاد دستوری جواب نمی‌دهد. برخی امور که داخلی و قابل پیگیری و رفع است، اما بعضی معضلات خارجی است و تمهیدات خود را می‌طلبد. وقتی محدودیت‌های داخلی رفع نشود، در مواجهه با معضلات بین‌المللی وضعیت بغرنج‌تر می‌شود؛ از این‌رو آینده‌نگری و برنامه‌های توسعه‌ای کمک‌کننده برای برون‌رفت از مشکلات غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود.

این فعال صنعت خودرو گفت: با توجه به آرمان‌هایی که در کشور داریم دشمنان زیادی ما را تهدید می‌کنند که نمی‌توان بر همه آنها مسلط شد. پس بهتر است برای کاهش تنش در تولید حداقل موانع و محدودیت‌های داخلی را برداریم. موانعی که متاسفانه کم هم نیستند. به‌عنوان مثال، دود بلاتکلیفی و تاخیر در تصمیم‌گیری درباره حوزه خودرو به چشم تمام افراد جامعه می‌رود و محدود به صنعتگران نمی‌شود. تولیدکننده تا تلاش می‌کند خود را با شرایط قبلی وفق دهد با یک شوک و تغییر جدید روبه‌رو می‌شود. کشور ما آبستن نوسانات و شوک‌های پی‌درپی است.رضایی عنوان کرد: نگاه‌ها واقع‌بینانه وجود ندارد در همین ۳ ماه هم با توجه به هدف‌گذاری سال برای جهش تولید در حرف اقدامات زیادی انجام شد، اما مهم این است که صنعتگر آنها را در عمل ببیند. هنوز تولیدکننده در پرداخت حقوق کارکنان خود مشکل دارد، برای تخصیص ارز با محدودیت‌های بانک مرکزی روبه‌رو شده و هنوز موانع گمرکی رفع نشده و تامین اجتماعی و کمبود نقدینگی مانند گذشته پابرجاست. اگر این روند ادامه پیدا کند به هدف‌گذاری سال دست نخواهیم یافت. نباید زمان را از دست بدهیم.


رفتارهای اقتصادی و جهش تولید

در ادامه عضو هیات‌مدیره انجمن مدیران صنایع و انجمن صنفی کارخانجات صنعت ریخته‌گری به مشکلات تولید و تحقق جهش تولید اشاره کرد و به صمت گفت: نخست باید واقعیت‌ها را دید و اینکه کدامیک از رفتارهای اقتصادی در راستای جهش تولید است. نصراله محمدحسین فلاح در ادامه اظهارکرد: درحال‌حاضر هیچ‌کدام از شاخص‌های اقتصادی در موقعیت جهش تولید نیست. واقعیت امروز این است که ویروس کرونا در کنار تحریم‌ها، همچنان مانع جدی بین‌المللی در مسیر تولید است. وی افزود: اقتصادهای برتر جهان رقم‌های بزرگی در حد ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را برای کمک به صنایع تخصیص داده‌اند، اما این رویکرد در کشور ما به چشم نمی‌خورد.وی ادامه داد: به‌طور تقریبی ۴۰ درصد اشتغال کشور در بخش صنایع خرد و متوسط است و ۶۰ درصد در بخش صنایع بزرگ. فراموش نکنیم بازار در بخش تقاضا آسیب زیادی دیده که در آینده بار آن مشخص خواهد شد. این روند در کنار تورم و نوسانات نرخ ارز حالت انقباضی بیشتری را برای صنایع به‌وجود آورده است.فلاح گفت: برای تحقق هر شعار باید از همان ابتدا شرایط آن هم مورد بررسی قرار گیرد. سپس با توجه به محدودیت‌ها و امکانات داخلی، شرایط برای تحقق شعارسال به معنای واقعی مهیا شود. باید هر بخش وظیفه خود را برای پیشبرد شعار تا رسیدن به هدف بداند. درحالی‌که این نکته مهم در برخی نهادها دیده نمی‌شود و دغدغه‌ای برای همراهی وجود ندارد.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد