ارسال پاسخ

imbpa.com صنعت آمیزه سازی کشور پتانسیل تامین نیاز منطقه را دارد ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۸
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، شرکت رنگ چی شیمی بیش از 40 سال فعالیت در زمینه تامین مواد اولیه صنایع پلیمر و پوشش را در کارنامه دارد. نسل اول این خانواده از فروشگاهی در بازار عرضه مواد اولیه را آغاز کرد و بعدها با ورود نسل بعدی و در سال 1379 فعالیت خود را در این عرصه در قالب شرکت ذنبال کرد.

مهدی امینی، مدیرعامل شرکت بازرگانی رنگ چی شیمی است. این شرکت بیش از 40 سال فعالیت در زمینه تامین مواد اولیه صنایع پلیمر و پوشش را در کارنامه دارد. نسل اول این خانواده از فروشگاهی در بازار عرضه مواد اولیه را آغاز کرد و بعدها با ورود نسل بعدی و در سال 1379 فعالیت خود را در این عرصه در قالب شرکت ذنبال کرد. اخذ نمایندگی های متعدد از شرکت های معظم چند ملیتی تولیدکننده مواد اولیه صنایع پلیمر، رنگ، مرکب و ساختمان در دستور کار رنگ چی شیمی بوده است. این مجموعه نمایندگی شرکت های Clariant سوییس، Lanxess آلمان، ADEKA ژاپن،   Evonik (در بخش رزین های اکرولیک) و شرکت های زیادی در چین مثل بلک دیاموند و هوندا و جی سی تی و ... و در هند همچون پراساد، رادینت و ...  را بر عهده دارد و سالهای سال است مواد اولیه تولیدی این شرکت ها را در بازار ایران معرفی می کند.

 

آقای امینی به بهانه برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری می گوید: درد دل زیاد است. سیاست های انقباضی بانک مرکزی و وزارت صمت در یک سال و نیم اخیر واردات را هم برای تولیدکنندگان و هم برای واردکنندگان با مشکل جدی مواجه کرده است.

دوستان شاید به یاد داشته باشند که در مقطعی در سال قبل، هر چند روز یک بخشنامه متناقض با قبلی صادر می شد! تا خود را به بخشنامه قبلی و روال آن، عادت می دادیم، عوض می شد! شرایط بسیار سخت بود. وقتی برای واردات با مشکل از وزارت صنعت مجوز می گرفتیم، بانک مرکزی امکان تخصیص ارز نداشت. وقتی بانک مرکزی بالاخره تخصیص ارز می داد، سامانه نیما کار نمی کرد و البته تامین ارز با یک سری رانت خواری ها و مشکلات دیگر همراه بود.

مصاحبه ای داشتم چندی و در آن ذکر کردم که ما با تحریم خارجی مشکلی نداریم. چون اصلا تجارت را با تحریم خارجی یاد گرفته ایم! مشکل اصلی ما تحریم های داخلی است.

شرکت رنگ چی شیمی تلاش بسیار زیادی برای تعدیل قیمت در بازار داشته. ما در واقع پرچم دار تعدیل قیمت بودیم و هستیم. توانستیم قیمت ها را در خیلی از مواد تا 60 - 70 درصد در بازار تعدیل کنیم و این افتخار ماست. مشتری های ما هم خوشحال هستند. توانستیم با فروش مستقیم و فروش با فاکتور رسمی، دست واسطه ها را کوتاه کنیم.

 

رشد صنعت مستربچ و آمیزه سازی روی فعالیت شما تا چه حد موثر بوده است؟

امینی: صنعت آمیزه سازی در سال های اخیر، هم به لحاظ تعداد تولیدکننده و هم به لحاظ ظرفیت های تولید رشد بسیار خوبی داشته است. رنگ چی شیمی هم از ابتدای تشکیل انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند، عضو این انجمن بوده و در کنار دوستان همکاری هایی با انجمن و اعضا، در زمان های مختلف داشته است. ما در تامین مواد اولیه صنعت پلیمر، پیگمنت ها و ادتیوها همکاری های خوبی با تولیدکنندگان داشته ایم.

 

چالش ها و فرصت های صنعت مستربچ را در کجاها می دانید؟

امینی: به چالش ها تاحدودی اشاره کردم. انجمن در ماه های اخیر رایزنی های موثری داشته و برخی مشکلات را توانسته حل کند. هر چند همچنان مساله ی واردات مسترچ و کامپاند با تعرفه ی غیر و حتی قاچاق مطرح است.  

فرصت های این بخش هم در صنعت خودروست که عملا تولیدکنندگان داخلی، بازار خارجی ها را به دست گرفته اند. همینطور در صنعت فیلم های کشاورزی که بیشتر خارجی ها فعال بودند و امروز تولیدکننده های خوبی در داخل وارد این بخش از صنعت شده اند. در این شاخه ها رشد خوبی هنوز پیش روست.

 

به عنوان حامی مالی همه ی پنج دوره کنفرانس مستربچ و کامپاندهای پلیمری، هدف شما چه بوده است؟

امینی: بله، رنگ چی شیمی از اولین دوره برگزاری کنفرانس حامی مالی آن بود. عمده تلاش ما کمک به این صنعت و کمک به انجمن و دوستان بوده است. علاقه مند بودیم در کنارشان باشیم و به این همراهی افتخار می کنیم. موفقیت روزافزون این کنفرانس را هم خواهانیم. هدف غایی ما ارتقای این صنعت است.

در سال های قبل، ما از شرکت های خارجی همکار خود، میهمانانی در کنفرانس داشتیم که معتقد بودند کنفرانس سطح بالایی از نظر علمی دارد و در یک فضای علمی برگزار می شود و صرفا تجاری نیست. در این دوره نیز با توجه به برگزاری آنلاین کنفرانس، دکتر کِنجی مقاله ای با موضوع تثبیت کننده های نوری خواهند داشت. از علاقمندان دعوت می کنم با برنامه ریزی مدون از مقالات علمی و تخصصی کنفرانس حداکثر بهره را ببرند.

 

در پایان برای دوستان آرزوی سلامت و بهروزی دارم و امیدوارم با توجه به پتانسیل موجود در کشور بتوانیم نیاز منطقه را تامین کنیم.

 

تهیه شده توسط: مجله بسپار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد