ارسال پاسخ

imbpa.com اهمیت متال دتکتور در صنعت پتروشیمی، مستربچ و کامپاند ۴ دى ۱۳۹۹ ۰۱:۲۱
مواد اولیه پلاستیک از جمله محصولات بسیار مهم صنعت پتروشیمی است که کیفیت و خلوص، نقش تعیین کننده ای در انتخاب پذیری آن بازی می نماید.

مواد اولیه پلاستیک از جمله محصولات بسیار مهم صنعت پتروشیمی است که کیفیت و خلوص، نقش تعیین کننده ای در انتخاب پذیری آن بازی می نماید.  بسیار مهم است که ناخالصی های فلزی به کیسه های پتروشیمی راه نیابند زیرا در چرخه بعدی تولید یعنی در کارخانه های فرآیند شکل دهی پلاستیک ها که از دستگاه های تزریق، اکسترودر، کامپاندر، قالب گیری دمشی استفاده می کنند، ناخالصی فلزی آسیب بسیار جدی به ماشین آلات صنعت پلاستیک وارد می نماید و سبب نارضایتی مشتریان پتروشیمی می شود. دستگاه متال دتکتور، که به فلزیاب صنعتی نیز معروف می باشد، تنها راه حل قطعی رهایی از آلاینده های فلزی در محصولات پتروشیمی و گرانول ها می باشد.  این مقاله به صورت اختصاصی به معرفی اهمیت دستگاه های متال دتکتور  در صنعت پتروشیمی و همچنین صنعت تولید مستربچ، کامپاند و گرانول می پردازد. در نهایت تجربه پتروشیمی سابیک در استفاده از دستگاه های متال دتکتور Sesotec را بیان می نماید

چه نوع ناخالصی هایی ممکن است در محصولات گرانول پتروشیمی ظاهر شوند؟

فلزاتی مانند آهن، فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)، استیل نگیر و مس اغلب مواد اولیه پلاستیک را آلوده می کنند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد  از جمله:

- فرسایش لوله های انتقال مواد پتروشیمی

- فرسایش ماشین آلات

- تیغه های شکسته در هنگام گرانول سازی داغ و سرد

- آلودگی تصادفی از طریق دهانه سیلوها (به عنوان مثال اشیائی که از دست اپراتور به صورت تصادفی می ریزد و وارد خط تولید می شود)

 

دستگاه متال دتکتور چیست؟

متال دتکتور مواد اولیه پلاستیک، وسیله ای با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا برای تشخیص انواع آلاینده فیزیکی از جنس فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی، فلزات آهنی و غیر آهنی، آلومینیم، فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)، استیل نگیر، چدن و ... در میان محصولات می باشد. در بعضی از صنایع، مگنت (آهنربای صنعتی) استفاده می شود اما این نکته را باید دانست که مگنت صنعتی به تنهایی کافی نیست زیرا فقط توانایی جذب فلزات مغناطیسی را دارد و مشکل اصلی زمانی است که استیل های نگیر وارد فرآیند پلاستیک می شوند و به دستگاه آسیب می رسانند. دستگاه های متال دتکتور شرکت Sesotec صرف نظر از اینکه فلزات مغناطیسی باشند یا غیر مغناطیسی، پوشش داده شده و دارای کوتینگ باشند یا کوتینگ نشده، حاوی مستربچ و مواد افزودنی باشند یا خالص، در داخل گرانول ها جا مانده باشند یا در کیسه های پتروشیمی، قابلیت تشخیص و جداسازی مطمئن دارند.  شرکت آلمانی Sesotec تجربه ای 40 ساله در طراحی و ساخت بهترین دستگاه های متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای پایین دست پتروشیمی و صنعت پلاستیک دارد.

 

متال دتکتور ها در صنایع مختلفی همچون صنعت پتروشیمی و تولید مواد اولیه پلاستیک، صنعت پلاستیک  همچون تولید گرانول، تولید مستربچ و کامپاند، اکستروژن فیلم، اکستروژن ورق، اکستروژن پروفیل، انواع اکسترودر، انواع کامپاندر، دستگاه تزریق، دستگاه قالب گیری بادی، دستگاه تولید پریفرم، صنعت لاستیک، تایر و قطعات لاستیکی، صنعت غذا و دارو، صنعت نان و آرد و شیرینی، صنعت شیر و لبنیات، غذای نیمه آماده و کنسروی، صنعت فراورده های گوشتی و سوسیس و کالباس، صنایع ساختمانی، صنایع چوبی و ...کاربرد دارند که در این مقاله به صورت اختصاصی به متال دتکتور در صنعت پتروشیمی و تولید مواد اولیه پلاستیک، گرانول سازی، تولید مستربچ و کامپاند می پردازیم.

 

پتروشیمی ها و تولید کنندگان محصولات پلاستیک و پلیمری از دستگاه های متال دتکتور Sesotec کجا استفاده می کنند؟

مسلماً این پاسخ برای هر تولید کننده ای متفاوت می باشد. بعضی از پتروشیمی ها در حین تولید گرانول بازرسی عدم وجود فلز از طریق دستگاه متال دتکتور را انجام می دهند. در حالی که برخی دیگر این کار را پس از عبور دانه ها از طریق دستگاه غربالگری انجام می دهند.  با این وجود تولید کنندگان و پتروشیمی های دیگری نیز هستند که دستگاه متال دتکتور  Sesotec را برای انجام بررسی و تضمین کیفیت در مرحله کالاهای خروجی استفاده می کنند، به عنوان مثال مستقیماً قبل از پر کردن گرانول های پتروشیمی در جامبو بگ ها یا کیسه های مواد پتروشیمی. 

- دستگاه متال دتکتور ثقلی

- دستگاه متال دتکتور پنوماتیک

- دستگاه متال دتکتور تونلی برای نوار نقاله های موجود

- دستگاه متال دتکتور نوار نقاله دار

- مگنت صنعتی

- متال دتکتور جدید مختص پتروشیمی، مستربچ و کامپاند

شرکت Sesotec با معرفی دستگاه متال دتکتور ثقلی جدید خود با مدل6  RAPID PRO-SENSE طیف دستگاه های متال دتکتور صنعت پلاستیک خود را گسترش داد. این دستگاه متال دتکتور ثقلی جدید مختص مواد پتروشیمی، انواع گرانول پلیمری، کامپاند،  مستربچ، انواع مواد اولیه پلاستیکی می باشد. با نصب این متال دتکتور ثقلی می توان به تضمین کیفیت محصول نهایی حتی محصولاتی که حاوی ادتیو های ساینده می باشند، پرداخت. این  دستگاه از دقت بسیار بالایی در تشخیص و جداسازی فلز در بین مواد پلیمری برخوردار است و در نتیجه شکایات مشتریان ناشی از حضور ناخالصی های فلزی را کاهش می دهد. عملکردlogbook  امکان ردیابی کامل را محیا می کند و در نهایت همه ویژگی ها منجر به کیفیت بالا و ثابت محصول می شود.

دستگاه های متال دتکتور Sesotec برای کاربردهای صنعت پلاستیک هر روز ارزش خود را در بسیاری از بخشهای تجاری اثبات می کند: کالاهای ورودی، در حین تولید، کالاهای خروجی. RAPID PRO SENSE 6  با اندازه دیافراگم از 50 تا 250 میلی متر با نیاز هر مشتری در صنعت پلاستیک سازگار می باشد و از طراحی مقاوم در برابر سایش برخوردار است.

دستگاه متال دتکتور RAPID PRO-SENSE 6 مجهز به Ethernet Interface و اینترنت اشیا می باشد. این دستگاه متال دتکتور را می توان به راحتی در نرم افزار کارخانه تولیدی ادغام کرد و به عنوان مثال با OPC UA ( پروتکل اتصالات دستگاه به دستگاه) همراه کرد تا فرآیندهای تولید را بهینه کند.

چرا استفاده از دستگاه متال دتکتور در صنعت پلاستیک و پتروشیمی ضروری است؟

در صنایع پلاستیک و پتروشیمی، دستگاه های متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) به شرکت تولید کننده اطمینان می دهند که ناخالصی فلزی به درستی تشخیص داده شده و از فرآیند تولید جداسازی می شود. استفاده از فلزیاب صنعتی کمک شایانی به محافظت از ماشین آلات و ابزارها، افزایش زمان تولید، اطمینان از کیفیت عالی محصول و به حداقل رساندن محصول رد شده می کنند.

انتظارات تولیدکنندگان مواد اولیه پتروشیمی، گرانول، مستربچ و کامپاند از یک دستگاه متال دتکتور چیست؟

دقت در تشخیص فلزات

دستگاه متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای تولیدکنندگان مواد اولیه پتروشیمی، گرانول، مستربچ و کامپاند باید به گونه ای باشد که حتی کوچکترین آلاینده فلزی را به طور قابل اطمینان تشخیص دهد و از آسیب رسیدن به دستگاه های فرایند شکل دهی پلاستیک ها در کارخانه خود و مشتریان جلوگیری به عمل آورد. محصول این تولید کنندگان باید بدون هیچ گونه ناخالصی فلزی باشد. خلوص یکی از عوامل تعیین کننده در کیفیت گرانول، مستربچ، کامپاند و مواد اولیه پتروشیمی می باشد.

قدرت تمیزکنندگی سریع برای تغییر رنگ و مواد

برای تولید کنندگان مستربچ، کامپاند و گرانول، تغییر مکرر رنگ و مواد جز جدانشدنی تولید می باشد، از این رو این تولید کنندگان انتظار دارند تا دستگاه متال دتکتور با اطمینان تمیز شود و کیفیت دسته های تولید بعدی تحت تاثیر قرار نگیرند. علاوه بر قدرت تمیز شوندگی، روند تمیز کردن باید تا حد امکان سریع و آسان باشد تا توقف خط تولید را به حداقل ممکن برساند.

قابلیت استفاده از مواد افزودنی ساینده در دستگاه متال دتکتور

در هنگام استفاده از مواد افزودنی ساینده، قطعات دستگاه متال دتکتور در تماس با محصول معمولاً در معرض فرسودگی زیاد هستند. به همین دلیل فلزیاب صنعتی برای تولیدکنندگان مستربچ، کامپاند، گرانول و مواد اولیه پتروشیمی باید مطابق با نیاز این تولیدکنندگان طراحی شود تا ماکسیمم مقاومت در برابر سایش را داشته باشند.

تضمین کیفیت مواد اولیه پتروشیمی، گرانول، مستربچ و کامپاند

دستگاه متال دتکتور ثقلی شرکت Sesotec مدل RAPID PRO-SENSE 6  کوچکترین ذرات ناخالصی فلزی را تشخیص داده و جدا می کند. این امر تولید کننده مواد اولیه پتروشیمی، گرانول، مستربچ و کامپاند را قادر می سازد به کیفیت بالای مداوم در محصول دست یابند و از شکایات ناشی از اجزاء فلزی اجتناب کنند. یک عملکرد یکپارچه شده در logbook همچنین قابلیت ردیابی دسته ها را تضمین می کند.

قابلیت اطمینان فرآیند

دستگاه متال دتکتور ثقلی  RAPID PRO-SENSE 6  را می توان به راحتی، به سرعت و بدون ابزار تمیز کرد. و این حتی در شرایط نصب پیچیده نیز ممکن می باشد. این قابلیت به تولید کننده مواد اولیه پتروشیمی، گرانول، مستربچ و کامپاند این امکان را می دهد تا رنگ ها و مواد را به سرعت تغییر دهند. در صورت تمایل این فلزیاب صنعتی نازل های شستشو یکپارچه را نیز برای تمیز کردن اتوماتیک ارائه می دهد.

بهره وری اقتصادی

زمان های تمیز کاری کوتاه باعث افزایش زمان تولید، کاهش هزینه های پرسنلی، افزایش در دسترس بودن خط تولید می شود و خطوط تولید را اقتصادی تر می کند. با استفاده از نازل های شستشوی اختیاری، می توان تمیز کاری دستی را کاهش داد. طراحی خاص و مقاوم در برابر سایش مانع از آسیب دیدن قطعات در تماس با محصول می شود و در نتیجه موجب صرفه جویی در هزینه قطعات یدکی می شود.

 

 

تجربه پتروشیمی ها در استفاده از دستگاه متال دتکتور Sesotec

پتروشیمی SABIC به دستگاه های متال دتکتور با کارایی بالا شرکت SESOTEC مجهز شد

پتروشیمی SABIC تولید کننده پلاستیک های مهندسی با بیش از 9000 کارمند و با فروش به بیش از 35 کشور در جهان از جمله پتروشیمی های مطرح می باشد. پتروشیمی SABIC طبق اصول شش سیگما کار می کند.  اعمال اصول شش سیگما سبب ایجاد توسعه و تحول منظم و ارائه محصولات و خدمات عالی می گردد.  پتروشیمی سابیک با هدف ارتقا کیفیت محصولات خود و جلوگیری از شکایت مشتریان از دستگاه متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) شرکت SESOTEC استفاده می نماید.

 

 

کیفیت و خلوص گرانول و کامپاندهای پلیمری برای پتروشیمی سابیک بیشترین اهمیت را داشت و از این رو سابیک به دنبال روشی برای تضمین کیفیت محصولات تولیدی خود بود. برای این پتروشیمی دستگاه متال دتکتوری با بیشترین حساسیت به فلزات آهنی، استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)، استیل نگیر و سایر فلزات غیر آهنی مورد نیاز بود. پتروشیمی سابیک به دنبال بهترین دستگاه متال دتکتور با حساسیت تشخیص بالا، قابلیت اطمینان، تجربه در تولید و خدمات فنی مناسب بود. راه حل مورد نظر  شرکت Sesotec برای پتروشیمی سابیک دستگاه متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) RAPID PRO-SENSE بود.

به لطف تکنولوژی HFR (فرکانس با رزولشن بالا) دستگاه متال دتکتور ثقلی مدل  RAPID PRO-SENSE  شرکت Sesotec  دارای حساسیت تشخیص بالا نسبت به انواع فلز می باشد. این دستگاه متال دتکتور به صورت ویژه برای  صنعت پلاستیک، گرانول و کامپاندهای پلیمری با ساختار مدولار طراحی شده است. پس از تشخیص فلز در گرانول، مستربچ یا کامپاند، واحد جداسازی بر اساس انتخاب مشتری تعیین می گردد.

پتروشیمی سابیک با استفاده از دستگاه متال دتکتور به نظارت و بازرسی محصولات بسته بندی شده نهایی می پردازد و به عنوان یک نیاز خاص داخل دستگاه باید با آب تمیز شود. در نتیجه این دستگاه متال دتکتور باید ضد آب می بود. همچنین برای حفاظت از دستگاه متال دتکتور مورد نظر، جنس و طراحی آن باید به گونه ای می بود که ضد سایش و فرسایش باشد.

دستگاه های متال دتکتور شرکت Sesotec به دلیل خواص برجسته و منحصر به فرد، بالاخص به دلیل حساسیت تشخیص فوق العاده بالای ذرات ناخالصی فلزی در محصول در مقایسه با دیگر فلزیاب های صنعتی توسط پتروشیمی سابیک انتخاب شد. ویژگی قانع کننده دیگر این دستگاه متال دتکتور سقوط آزاد، جداسازی فلز به صورت بسیار دقیق و بدون اتلاف مواد بود. همچنین عملکرد خود تمیز شوندگی آن در واحد جداسازی بی نظیر بود. سطوحی از دستگاه که در تماس مستقیم با مواد بود، با مقاومت بسیار بالای سایشی و فرسایشی طراحی گردید.  رونالد واندروال و راب ویلمس از پتروشیمی سابیک اعلام نمودند: " اولین دستگاه متال دتکتور ثقلی RAPID PRO-SENSE به خوبی عمل می کند و ما از نتایج آن بسیار راضی می باشیم."

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد