ارسال پاسخ

imbpa.com انجمن مستربچ و کامپاند، اتاق فکر پتروشیمی ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۱۸
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکتتدگان مستربچ و کامپاند ایران، یکصد و شصت و ششمین جلسه هیات مدیره انجمن و اولین جلسه مجازی سال 1400 روز یکشنبه 29 فروردین ماه با حضور آقای دکتر متقی و آقای مهندس منصوری پور از دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و آقای مهندس وکیل زاده، آقای مهندس قلی پور و آقای مهندس جلیلیان از دفتر توسعه طرح های دانش بنیان پتروشیمی برگزار شد.

دکتر متقی در یکصد و شصت و ششمین جلسه هیات مدیره انجمن:
انجمن مستربچ و کامپاند، اتاق فکر پتروشیمی


به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکتتدگان مستربچ و کامپاند ایران، یکصد و شصت و ششمین جلسه هیات مدیره انجمن و اولین جلسه مجازی سال 1400 روز یکشنبه 29 فروردین ماه با حضور آقای دکتر متقی و آقای مهندس منصوری پور از دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و آقای مهندس وکیل زاده، آقای مهندس قلی پور و آقای مهندس جلیلیان از دفتر  توسعه طرح های دانش بنیان پتروشیمی برگزار شد. 
در ابتدای جلسه، اعضای هیات مدیره انجمن درخواست ها و پیشنهادات خود را با دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی مطرح نمودند. از موارد مطرح شده در این جلسه می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
بحث قیمت پایه مواد پتروشیمی و گرانفروشی 200 تا 300 دلاری پلی پروپیلن  
کیفیت پایین پلی کربنات و قیمت در سطح جهانی این ماده 
مشارکت تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند با واحدهای پتروشیمی و تولید محصولات با ارزش افزوده به مراتب بالاتر جهت صادرات 
توسعه محصولات پتروشیمی با استفاده از دانش صنعت مستربچ و کامپاند
عملیاتی ساختن LC داخلی، خریدهای اعتباری و قراردادهای پریمیوم
اولویت قراردادن نیاز داخل به جای صادرات 
تامین مواد پتروشیمی به صورت اعتباری همانند صنایع مس، فولاد و آلومینیوم 
استفاده از نام شرکت تولیدکننده مستربچ و مشخصات مستربچ مورد استفاده در کنار دیتاشیت محصولات پتروشیمی بر اساس مدل های موجود آمریکایی
نام گذاری غلط PP نساجی و PP شیمیایی در بورس کالا
سرمایه گذاری و تولید مواد خام جدید در واحدهای پتروشیمی همچون EVA
آقای دکتر متقی پس از شنیدن نظرات، پیشنهادات و طرح مشکلات از سوی اعضای انجمن به دقت تمامی موارد را مورد توجه قرارداده و گفتند: قیمت پایه مواد پلیمری متاثر از قیمت های جهانی، قیمت دلار و هزینه های حمل و نقل تعیین میشود و بر اساس استانداردهایی که از قبل وجود داشته در مورد قیمت گذاری پلی اتیلن قابل پیش بینی است اما در مورد پلی پروپیلن قابل پیش بینی نیست. 
رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با اعلام اینکه روی مارکت ها باید دقت بیشتری صورت پذیرد و باید مارکت ها را اصلاح کنیم، افزود: در مورد پلی کربنات قبول داریم که کیفیت لازم را ندارد. اگر چه تمام تلاش تولیدکنندگان این محصول این است که محصول را ارتقا بدهند. استانداردسازی محصولات پتروشیمی از یک ماه گذشته آغاز شده و تمام دیتاشیت های محصولات پتروشیمی را با معیارهای جهانی مطابقت میدهیم و استانداردسازی می کنیم. از انجمن ها و مصرف کنندگان هر ماده هم نظرخواهی می شود و در نهایت به عنوان یک مرجع آن را منتشر خواهیم ساخت. از آنجا که صنعت مستربچ و کامپاند تنها صنعتی ست که 100 درصد مواد پلیمری را مصرف می کند، باید ملاک را استاندارد قرارداد تا از هر طریقی که یک ماده به تولید میرسد یا در واحدهای پتروشیمی یا در واحدهای مستربچ و کامپاند، مشخصات و کیفیت لازم را دارا باشد. 
وی افزود: می توانیم با همکاری و مشارکت دفتر و انجمن با استفاده از موادی که در بازار التهاب ندارند، پروژه های کامپاندینگ برای بازارهای صادراتی و بازار داخل تعریف کنیم. این مشارکت می تواند ارزش افزوده بیشاری به همراه داشته باشد. انشالله از هفته آتی عملیاتی کردن این پروژه را طی جلساتی آغاز خواهیم کرد. در مورد برچسب محصولات حاوی کدهای مخصوص تولیدکنندکان و مشخصات فنی آنان همکاری خواهیم کرد و پیشنهاد بسیار ارزشمندی است. 
دکتر متقی در مورد تامین اعتباری مواد گفت: به جد به دنبال LC داخلی و خریدهای اعتباری هم برای بالادستی و هم برای پایین دستی پتروشیمی هستیم. تفاهم نامه ای با بانک تجارت منغقد شده است. بانک تجارت طرحی با عنوان "پترویار" دارد که در مکانیزهای خود بانک یک LC قابل انتقال و مدت دار است. در حال حاضر ساز و کار قراردادهای پریمیوم در بورس وجود دارد باید تلاش کنیم پتروشیمی ها را برای عقد قراردادهای پریمیوم تشویق کنیم. 
وی دغدغه خود را در مورد نام گذاری PP نساجی و شیمیایی نیز چنین مطرح کرد: این موضوع  که فقط هموپلیمر و کوپلیمر داشته باشیم برای ما هم سوال بود چرا که هر یک به زیر شاخه های مختلفی تقسیم بندی می شوند. در حال تهیه لیستی برای این دو گروه هستیم. البته مقاومت هایی را شاهد خواهیم بود اما با پشتوانه  تعاریف علمی مقاومت ها را خواهیم شکست. 
دکتر متقی در مورد سرمایه گذاری روی مواد جدید در واحد های پتروشیمی گفت: در طرح های جهش دوم پتروشیمی مجوز تولید EVA را صادر کردیم. پتروشیمی لاله در حال سرمایه گذاری و احداث یک واحد 450 هزار تنی EVA است و در سال 1401 به بهره برداری  خواهد رسید. 
وی در پایان گفت:" من انجمن را اتاق فکر خودم میدانم و از تبادل اطلاعات با فرهیختگان و خبرگان صنعت مستربچ و کامپاند استقبال می کنم."
بخش دوم جلسه هیات مدیره با حضور آقای مهندس وکیل زاده، آقای مهندس قلی پور و آقای مهندس جلیلیان از دفتر طرح های پتروشیمی و دفتر توسعه کسب و کارهای دانش بنیان به انجام رسید. 
در ابتدا انجمن تولیدکنندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری ایران به طور خلاصه توسط آقای کوشکی، رییس هیات مدیره انجمن معرفی شد.
سپس آقای وکیل زاده به طور خلاصه ماموریت دفتر توسعه کسب و کارهای دانش بنیان پتروشیمی را چنین عنوان کرد:" کار این دفتر یافتن نیازمندی های صنعت و یافتن شرکت های دانش بنیان برای تامین این نیازها و ارتباط میان آنان است و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز به عنوان کاتالیزور عمل خواهد کرد. 
اعضای هیات مدیره انجمن پیشنهادات خود را در موضوع فعالیت های دانش بنیان مطرح ساختند. از موارد مطرح شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عملیاتی و اجرایی ساختن ارتباط و مشارکت صنعت مستربچ و کامپاند با واحدهای پتروشیمی در حوزه های دانشی 
تولید محصولات به ارزش افزوده بالاتر
استفاده از امکانات پیشرفته پژوهش فناوری پتروشیمی 
عدم علاقه واحدهای پتروشیمی به استفاده از مواد و محصولات شرکت های داخلی
افزودن آزمون های مربوط به مربوط به محصولات زیست پایه و زیست تخریب پذیر در پتروشیمی 
هدایت پژوهشگران پژوهش و فناوری به سوی تامین نیازهای دانش بنیان داخلی 
استفاده از ظرفیت علمی واحدهای دانش بنیان انجمن تولیدکندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری 
آقای وکیل زاده پس از شنیدن پیشنهادات اعضای هیات مدیره انجمن گفت:" با توجه به چابک نبودن بخش دولتی قطعا نیاز به کمک شما در صنعت مستربچ و کامپاند خواهیم داشت. در پتروشیمی یک دفتر کسب و کارهای دانش بنیان داریم، یک واحد پژوهش و فناوری و یک واحد مهندسی که گاها در مواردی بین وظایف آنها تداخل پیش میاد. این دفتر کمک خواهد کرد که کار در جای درست خود مطرح بشود. همینطور دفتر کمک خواهد کرد به اخذ مجوزهای لازم برای استفاده از امکانات پژوهش فناوری. "
وی افزود:" در بخش توسعه زنجیره ارزش بدیهی ست که هر چه به سمت محصول نهایی برویم ارزش افزوده بالاتری برای کشور خواهد داشت.  ما 4 زنجیره پروپیلن، اتیلن، متانول و بنزن را فعال کرده ایم و طرح های توسعه آن تهیه شده است و در مرحله سرمایه گذاری است. نیت ما کمک به این زنجیره هاست تا در خدمت صنایع پایین دستی قرار گیرند. برنامه داریم سمینارها و جلساتی در همین ساختمان پتروشیمی با محوریت دفتر توسعه کسب و کارهای دانش بنیان داشته باشیم. موارد مختلف مطرح بشود و با دعوت از مربوطین صحبت های کارشناسی انجام بشود و خروجی این جلسات پروژه هایی باشد که تعریف می شود. "
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان افزود:" پیشنهاد میکنم ارتباط مستقیم دفتر توسعه کسب و کارهای دانش بنیان با انجمن شکل بگیرد. اولین نشست ها را برگزار کنیم تا بتوانیم استراتژی آتی خود را از این طریق تدوین کنیم."
آقای کوشکی رییس هیات مدیره انجمن با تشکر از آقای مهندس وکیل زاده بابت عملیاتی ساختن سریع تعامل با انجمن، آمادگی کامل انجمن را اعلام کرد و پیشنهاد کرد بخش ویژه ای در این دفتر برای صنعت مستربچ و کامپاند در نظر گرفته شود. 

در پایان جلسات با دفتر توسعه صنایع پایین دستی و دفتر توسعه کسب و کارهای دانش بنیان پتروشیمی مقرر شد موضوعات مطرح شده در جلسات جداگانه طی هفته های آتی با حضور ریاست هیات مدیره انجمن پیگیری گردد. 

بخش پایانی جلسه هیات مدیره به بررسی نامه های وارده اختصاص یافت وتصمیماتی برای پاسخ به نامه های وارده اتخاذ شد. 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد