ارسال پاسخ

imbpa.com شریف موسوی، مدیرعامل پتروشیمی مارون ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۵۲ facebook twitter Google+
آماده همکاری با بخش خصوصی و صنایع پایین دستی در تولید کامپاند هستیم

 

استقبال در قالب ایجاد ساختاری جدید برای اهداف مشترک در تولید کامپاند با صاحبان این دانش

در اواسط شهریور سال جاری، مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مصاحبه خود با نیپنا  با تاکید بر اهمیت تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی درباره تولید کامپاند گفت: پتروشیمی مارون دارای واحد الفین و واحد پلی‌اتیلن است و پلی‌اتیلن خام را در داخل و خارج کشور می‌فروشد چرا که فرآوری روی پلی‌اتیلن خام انجام نمی‌شود اما این مجتمع از سال‌های گذشته مطالعاتی را انجام داد و در نتیجه از سال 95 اجرای واحدهای کامپاند را آغاز کرد؛ در این واحدها تغییرات فیزیکی در پلیمرها انجام می‌شود و درنهایت محصول تولیدی قابلیت مصرف مستقیم در صنایع پایین دستی را دارد.

مرضیه شاهدایی ادامه داد: در سال‌های گذشته کامپاند مورد نیازصنایع پایین دست را وارد می‌کردیم اما پتروشیمی مارون هدف‌ گذاری کرده تا هم نیاز داخل کشور را پاسخگو باشد و هم کامپاند صادر کند. این مجتمع هم‌اکنون در مرحله تولید آزمایشی کامپاند است و تا دو ماه آینده در صورتی که مشکلی نباشد از این مرحله عبورمی‌کند؛ در واقع کامپاند، یک صنعت پایین دستی در مارون است.

پنج شنبه 16 شهریور برای مصاحبه از قبل هماهنگ شده با آقای مهندس سید رحیم شریف موسوی مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون به دفتر ایشان در تهران مراجعه کردم. شریف موسوی هم اکنون 61 سال سن دارد با 30 سال تجربه فعالیت در حوزه نفت و گاز و عمدتاً پتروشیمی. ده سال از حضور او در پتروشیمی مارون می گذرد. تخصص و رشته تحصیلی شریف موسوی مکانیک است و در حوزه های مختلف از قبیل تعمیرات، بازرسی، مهندسی، پروژه ها، نظارت در بخش فنی و نظارت در بخش نفت و گاز تجربه های گرانبها دارد.

با ایشان در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر تولید کامپاند به گفتگو نشستیم. شریف موسوی در این مصاحبه اعلام آمادگی کرد و گفت پتروشیمی مارون آماده همکاری با بخش خصوصی و صنایع پایین دستی در تولید کامپاند هست و از پیشنهادهای همکاری در قالب ایجاد ساختاری جدید برای اهداف مشترک در تولید کامپاند با صاحبان این دانش استقبال می کنیم.

 

آقای شریف موسوی در ابتدا و به عنوان مقدمه بحث اصلی، مباحثی را مطرح کردند:

ابتدا جا دارد به  آینده انرژی اشاره کنم. سوختهای هیدرو کربور برای کره زمین تهدیدی جدی هستند و باعث نابودی محیط زیست خواهند شد. ظاهراً به کمک انرژی های پاک در دو یا سه دهه آینده هیدروکربور از چرخه سوخت حذف خواهد شد. الان رشد انرژی های پاک بیش از انتظار است و تحلیل هایی که در این خصوص منتشر می شود، پیش بینی ها را بهم می زند. بدلیل اینکه تکنولوژی بقدری توانمندی ایجاد کرده که برود به سمت قیمت تمام شده پایین و انرژی هایی که تا دیروز سهل الوصول و در دسترس نبودند.  نتیجه این می شود که هیدرکربور در آینده در خدمت صنعت پتروشیمی با قیمت مناسب خواهد بود.  بحث مهمی که وجود دارد اقبالی است که دنیا به صنعت پتروشیمی نشان داده است، اینجا موضوعی قابل توجه است:تکنولوژی؛ تکنولوژی که باعث شده الان برای هر ماده ای توسط پتروشیمی جایگزین ایجاد شده، بجای شیشه، فولاد، چوب و غیره که به انقلاب متریال معروف است. اگر توجه کنیم در تمام بخشهای مختلف زندگی پلیمر وجود دارد و اگر با حدود بیست سال قبل مقایسه کنیم، در صد استفاده از محصولات پتروشیمی خیلی جدی و خاص بالا رفته است. تنها چیزی که در این انقلاب متریال تاثیر گذار بوده، تکنولوژی است. پلیمرهای مهندسی و کامپوزیت ها شیوه زندگی را عوض کرده است. به عنوان مثال جایگزینی پلیمر در صنعت خودرو باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

این موضوع از این نظر مهمه که با توجه به اقبال نشان داده شده توسط دنیا به صنعت پتروشیمی ما نباید به آن پشت کنیم. صنعت پتروشیمی محرک اقتصاد کشور و اولویت اول آن است. الان سایزش 100 تا 150 هزار میلیارد تومان در کشور است. ما در این سی سال حدود 31درصد میانگین رشد اقتصادی در کشور داشتیم در مقابل 76 درصد رشد اقتصادی دنیا. اگر ما هم در این چند دهه همگام با رشد اقتصادی دنیا رشد می کردیم، اقتصاد پتروشیمی ما می شد حدود 350هزار میلیارد تومان، به شرطی که فرصت اقتصادی را از دست نمی دادیم.

من اعتقاد دارم با توجه به موقعیت جغرافیایی ما، می توانست به 500 هزار میلیارد تومان برسد. ما باید از فرصت بوجود آمده خوب استفاده کنیم و فرصت را نسوزانیم. رقبای ما در منطقه دارند در جای ما پا می گذارند و فضا را تنگ تر می کنند.

  با یک شرکت بخش خصوصی مشارکت خودمان را شروع کردیم. آن هم در صنعت کامپاند و پایین دستی فعالیت می کند.

آقای شریف موسوی، هدف پتروشیمی مارون از تولید و ورود به حوزه کامپاند چیست؟

ما در این موضوع خاص که جناب عالی اشاره کردید، جلساتی با همکاران داشتیم و گفتیم مارون یک ویژگی هایی دارد و اقتصاد هم ویژگی های دیگر.

مارون تأمین کننده و تولیدکننده مواد خام پتروشیمی است. ویژگی اقتصاد هم می گوید یکپارچه سازی. یکپارچه سازی جزیره جزیره کار کردن را از بین می برد و هزینه ها را پایین می آورد. این باعث می شود که رقبای ما که می توانند در یک فضای اقتصادی تر و یکپارچه تر با قیمت تمام شده پایین تر کار بکنند را به چالش بکشد.

رقبای داخلی یا خارجی؟

هم داخلی و هم خارجی. ما رفتیم به سمت زنجیره. با یک شرکت بخش خصوصی مشارکت خودمان را شروع کردیم. هفته قبل هم ما با یکی از همکارانتان در زمینه همکاری و مشارکت جلسه داشتیم.

می توانید اسم ببرید؟

بهتره اسم نبرم، ولی آن هم در صنعت کامپاند و پایین دستی فعالیت می کند. زمینه همکاری مهیا است و مارون در کنار پایین دستی و به کمک هم می توانند ظرفیت سازی کنند، کاهش هزینه بدهند و بهتر به بازار ورود کنند. ما به فکر بازارهای بزرگ هستیم و از همینجا اعلام آمادگی می کنم که ما با مجموعه پایین دستی برای ورود به بازارهای بزرگ آماده همکاری هستیم، نه به تنهایی...

 ما الان اعلام آمادگی می کنیم که حاضریم در موضوعات تخصصی پایین دستی، که خومان هم یک طرفش هستیم همکاری کنیم. ما سرمایه، مواد اولیه و اهلیتش را داریم، آنها هم بازار و تخصصهایش را دارند.

این آمادگی همکاری برای شرکتی که فرمودید مهیا است، یا بقیه هم می توانند؟

ما الان اعلام آمادگی می کنیم که حاضریم در موضوعات تخصصی پایین دستی، که خومان هم یک طرفش هستیم همکاری کنیم. ما سرمایه، مواد اولیه و اهلیتش را داریم، آنها هم بازار و تخصصهایش را دارند. ما با هم می توانیم سینرژی ایجاد کنیم که قادر باشه در داخل و خارج کشور محصولات را به کسانی که ثبات قیمت می خواهند عرضه کنیم. صنایع با کاربردهای حساس به بازار داخل بخاطر کیفیت و ناپایداری اعتماد نمی کنند و کامپاند را از خارج وارد می کنند.

مارون به کمک ذینفهایش که پایین دستی و صنعت کامپاند هست می توانند با هم در یک ساختار جدید و مشارکت جدید یا کنسرسیوم جدید برای اهداف مشترک کنار هم قرار بگیرند. پایین دستی دلگرمی پیدا می کند و بالا دستی هم در زنجیره قرار می گیرد.

تاسیسات و مواد اولیه از مارون و فرمول و تخصص از پایین دستی. موضوع خیلی مهم این هست که ما دیگر سراغ گرانول نمی رویم

در خصوص کامپاندهای صنعت خودرو، بیشر چه قطعاتی را مارون هدف گرفته است؟

در صنعت خودرو داشبورد، سپر و سایر قطعات. در این خصوص و سایر صنایع هم آماده همکاری هستیم، تاسیسات و مواد اولیه از مارون و فرمول و تخصص از پایین دستی.

موضوع خیلی مهم این هست که ما دیگر سراغ گرانول نمی رویم. پودر قبل از تبدیل شدن به گرانول قابل مصرف است، بخش آخر که کار اکسترودر است را حذف می کنیم و بالطبع هزینه های کیسه، بسته بندی، پالت، انبار و غیره حذف می شود. این پودر به عنوان یک متریال مناسب تر از گرانول و جذاب برای کامپاند شدن است. کیفیت بالا با هزینه پایین و با این قصه افتصادی تر و کیفی تر کار می کنیم.

آقای مهندس از یک میلیون تن ظرفیت اسمی مستربچ و کامپاند در ایران، یک سوم آن تولید می شود و بقیه خالی است. بازار داخل کشش ندارد، در این خصوص چه نظری دارید؟

ما حاضریم با همین ظرفیت کار کنیم. مثلاً شرکتی که 40هزار تن ظرفیت دارد و 10هزار تن کار می کند، ما آن ظرفیت خالی پایین دستی را پر می کنیم. جز اهداف ما راهکار پیدا کردن است.

مارون 60هزارتن ظرفیت تولید دارد، چه بخشی از آن مختص صادرات است؟

بستگی دارد، امیدواریم و داریم مذاکرات می کنیم و در ماه های آتی یک بخشی از آن صادر می شود.خیلی مطمئن نمی توانم بگویم چه درصدی صادر می شود، شاید 50 درصد صادر شود.

صادرات به کشورهای همسایه؟

خیر، فعلاً اروپا.

تحقیق و توسعه در مارون چگونه است؟

در پژوهش و نوآوری یک حرکت جدید شروع کردیم، سیستم فراگیر نوآوری برای اولین بار درایران.

در خصوص کنفرانس امسال مستربچ و کامپاند، آیا امسال مشارکت دارید؟

امسال در کنفرانس به عنوان اسپانسر قطعاً حضور خواهیم داشت.

آقای شریف موسوی، اعضاء انجمن بعضاً در خصوص کیفیت مواد عرضه شده توسط پتروشیمی  گله دارند، در این خصوص چه نظری دارید؟

اگر بدانیم که دقیقاً به چه محصولی انتقاد وارد است و کلی نباشد خوشحال می شویم که بتوانیم موضوع را حل کنیم.

در آخر آیا صحبتی دارید؟

تشکر می کنم از انجمن و انشاالله با خانواده صنعت پتروشیمی منافع مشترک را توسعه و تقویت کنیم.

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

آخرین اخبار