ارسال پاسخ

مهندس پیمان آقاسی لو از دبیرخانه چالش های نوآوری و فناوری ایران سومین کنفرانس مستربچ و کامپاند، بهترین فرصت برای ارائه طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه کشور در زمینه پلیمر و کامپوزیت ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۲۹ facebook twitter Google+
بهترین فرصت برای ارائه طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه کشور در زمینه پلیمر و کامپوزیت، سومین کنفرانس مستربچ وکامپاند است. فرآیند چالش‌های نوآوری و فناوری بستری را برای تجاری‌سازی سریع دستاوردهای پژوهشی آنان با حفظ مالکیت مادی و معنوی طرح برای صاحب فناوری مهیا می‌کند.

 

1.       هدف از این چالش چیست؟ یا می توانیم بگوییم چرا این موضوع به عنوان چالش مطرح شد؟

چالش فناوری و نوآوری یک رقابت یا مسابقه با هدف توسعه راه‌حل‌های فناورانه برای حل مشکلات نهادها و یا بنگاه‌های صنعتی یا توسعه خدمات و محصولات نوآورانه است. در این نوع مسابقات، نهادها و یا بنگاه‌‌های صنعتی خصوصی یا دولتی می‌توانند مناسب‌ترین راه‌حل‌های فناورانه را برای غلبه بر مشکلات فناورانه خود بیابند. چالش بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری نیز در همین راستا و بنا به درخواست انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران از سوی ستاد توسعه فناوری نانو برگزار شد. هدف این چالش نیز حمایت از توسعه و تجاری‌سازی راهکارهای عملیاتی برای بهبود خواص کامپوزیت‌ها پلیمری است که دارای کاربردهای وسیع و متنوعی در صنایع مختلف از جمله هوافضا،‌ خودروسازی،‌ ورزشی، ‌دریایی، نساجی‌، ‌ساختمان،‌ نفت و انرژی، لوازم خانگی و هستند. به همین منظور نیز طرح‌های برتر دریافتی در این چالش نوآوری در جریان سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری که بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود، نزد شرکت‌های صنعتی فعال در این حوزه و حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه ارائه و معرفی خواهند شد.

2.      تاکنون چند چالش در حوزه پلیمر مطرح شده است؟

پیش از برگزاری «چالش بهبود خواص مهندسی کامپوزیت های پلیمری با استفاده از فناوری نانو» تاکنون دو چالش نوآوری در حوزه پلیمر با عنوان‌های «چالش نوآوری کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو» به سفارش شرکت کویرتایر و نیز «چالش نوآوری افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی»  برگزار شده‌است که هر دو چالش‌ها هم‌اکنون در مرحله نهایی و معرفی برندگان قرار دارند.

3.     چرا تصمیم به مطرح کردن این چالش در سومین کنفرانس مستربچ و کامپاند گرفتید؟

با توجه به موضوع و هدف اولیه طرح چالش که استفاده از فناوری نانو برای بهبود خواص محصولات وکامپوزیت های پلیمری است، بخش مهمی از جامعه مخاطب و متقاضی این چالش از شرکت‌های صنعتی و دانش‌بنیان گرفته تا محققان، پژوهشگران و دانشگاهیان فعال در حوزه پلیمر در این رویداد حضور خواهند داشت و از این جهت، این رویداد می‌تواند بهترین فرصت برای ارائه طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه کشور در زمینه پلیمر و کامپوزیت باشد.  از سوی دیگر، چنان‌که گفته شد، این چالش بنا به درخواست و حمایت انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران طرح شده که خود برگزارکننده کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپایندهای پلیمری است.

فرآیند چالش‌های نوآوری و فناوری بستری را برای تجاری‌سازی سریع دستاوردهای پژوهشی آنان با حفظ مالکیت مادی و معنوی طرح برای صاحب فناوری مهیا می‌کند.

4.      چقدر مطرح کردن چالش را در بکارگیری و عملیاتی سازی آن در صنعت موثر می دانید؟

امروزه نوآوری به برگ برنده شرکت‌ها و سازمان‌‌ها تبدیل شده و از این رو اغلب بنگاه‌های صنعتی می‌کوشند با سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین روش‌های ممکن، محصولات و خدمات نوآورانه‌‌ای را روانه بازار کنند. گرچه تا همین چند سال پیش، پژوهش و توسعه فناوری در بنگاه‌های صنعتی به واحدهای تحقیق و توسعه آن‌ها محدود می‌شد ، اما اخیراً بنگاه‌های نوآور دریافته‌اند که با استفاده از ظرفیت‌های برون‌سازمانی در پژوهش و توسعه فناوری می‌توانند بنیه نوآوری خود را به طور چشمگیری ارتقا دهند و سریع‌تر، ارزان‌‌تر و کارآمدتر از قبل به نوآوری دست یابند. در این فضا برگزاری چالش ها و رقابت های فناورانه در جهت دریافت و توسعه ایده‌های نوین از موفق‌ترین و کم هزینه‌ترین راهکارهای اجرایی نوآوری باز در سطح جهان است.

چالش‌های نوآوری و فناوری دارای مزایای متعدد و منحصر به فردی است که در کمتر مکانیزم توسعه فناوری وجود دارد. دسترسی سریع و پرشتاب به دانش و فناوری های مورد نیاز، کاهش زمان و هزینه‌های دستیابی به فناوری، امکان شناسایی استعدادهای برتر و ایده‌های خلاقانه، شبکه‌سازی با پژوهشگران یا گروه‌های پژوهشی از حورزه‌های مختلف بخشی از ویژگی‌ها مکانیزم چالش است.

5. مزیت شرکت در فرآیند چالش برای صاحبین ایده و فناوری چیست؟

 

علاوه بر امکان بهره‌مندی از جوایز نقدی ارزنده که برای برگزیدگان چالش در نظر گرفته شده است و نیز تسهیلات مالی، مشاوره‌ای و آزمایشگاهی متنوعی که بسته به نوع و مساله چالش در اختیار فناوران قرار می‌گیرد، فرآیند چالش‌های نوآوری و فناوری بستری را برای تجاری‌سازی سریع دستاوردهای پژوهشی آنان با حفظ مالکیت مادی و معنوی طرح برای صاحب فناوری مهیا می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

آخرین اخبار