ارسال پاسخ

imbpa.com گزارش کامل مراسم افتتاحیه کنفرانس مستربچ و کامپاند ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۰۷ facebook twitter Google+
مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس مستربچ و کامپاند با گزارش عباس موید، دبیر کنفرانس آغاز و سپس سخنرانان مختلف از بخش دولتی و خصوصی به سخنرانی پرداختند

 

 

در ابتدای کنفرانس، عباس مؤید دبیر سومین کنفرانس و نمایشگاه مستربچ و کامپاند، گزارشی از روند انجام کارهای کنفرانس و نمایشگاه ارائه نمود و با سخنرانی او مراسم آغاز شد.

 

دکتر پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران: تهیه بسته پیشنهادی جهت حل چالشهای پیش روی صنایع مکمل پایین دستی

دکتر پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان سخنران در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی مستربچ و کامپاند گفت: پارلمان بخش خصوصی از یکسال پیش در حال تهیه بسته پیشنهادی در راستای حل چالشهای پیش روی صنایع مکمل پایین دستی است. اجرای این بسته تحت هیچ شرایطی درآمد دولت را کم نخواهد کرد و در عین حال به نفع صنعت هم خواهد بود.

سلطانی گفت: نگاهی به تاریخ سیاست گزاری های صنعت کشور نشان می دهد با شروع برنامه اول توسعه و اوج گیری آن در برنامه های سوم و چهارم مشاهده می کنیم که سرمایه گزاری های خوبی در صنایع ایران انجام شده است. ولی بعد از آن به علت عدم برنامه ریزی در توسعه صادرات با رکود مواجه شدیم.

او گفت: وضعیت وخیمی در صنایع مکمل و پایین دستی وجود دارد، چرا که در این سالها ثبات قیمتی وجود نداشته و این صنایع در یک سیکل معیوب گرفتار شدند. روز بروز قیمت تمام شده محصولات آنها افزایش یافت و بدلیل از دست دادن بازار داخل و خارج کشور، ظرفیت تولید خود را کاهش دادند. برای بهتر شدن شرایط تولید محصولات پایین دستی لازم است قیمت مواد اولیه کاهش پیدا کند.

سلطانی گفت پیشنهاد می کنم معافیت های مالیاتی برای محصولات مختلف فرق کند. بر این مبنا که با توجه به ظرفیت ها و مزیت ها برنامه ریزی شود. هم اکنون تولیدکنندگان خارجی مواد اولیه مورد نیاز خود را از پالایشگاه های ایرانی، ارزانتر از تولیدکنندگان ایرانی تهیه می کنند. توقف جزئی با کلی استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده دراین حوزه پیشنهاد دیگری بود که در  این بسته آمده و از سوی نایب‌رئیس اتاق ایران مورد تأکید قرار گرفت.

طبق نظر دکتر سلطانی اگر این بسته در دستور کار و اجرا قرار بگیرد، باعث منفعت دو طرف دولت و صنایع خواهد شد. او گفت: این بسته به زودی برای دولت ارسال می شود و امیدوارم که در اجرایی کردن آن، تضاد منافع بین دستگاه‌های دولتی منظور نشود و همگی منافع کل کشور را در نظر بگیرند.

محتشمی پور: پتروشیمی ها در آینده نزدیک سهم زیادی از بازار "کامپاند" را به خود اختصاص خواهند داد(1)

رضا محتشمی پور رییس دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی در افتتاحیه سومین کنفرانس مستربچ گفت: صنعت پتروشیمی امروز در حال ورود به صنعت کامپاند است و در آینده نزدیک سهم زیادی در بازار این محصولات خواهد داشت به همین دلیل فعالان این صنعت نیاز دارند تا با بخش های مختلف صنعت پتروشیمی همکاری کنند. 

محتشمی پور گفت: از آنجایی که صنعت پتروشیمی به بازارهای بزرگ دسترسی دارد می تواند سهم بزرگی از بازارهای بین‌المللی محصولات کامپاند و مستربچ در اختیار داشته و فرصت مناسبی برای توسعه این صنعت شود.

او گفت: امکان همکاری دو صنعت پتروشیمی و کامپاند در تامین دانش فنی است و صنعت پتروشیمی در مسیر توسعه خود نیازمند صنایع پلیمری است و این امر فرصتی برای افزایش همکاری ها می شود. و از طرفی همزبانی دو حوزه است.

محتشمی پور گفت: صنعت پتروشیمی نیازمند ورود به این عرصه است و عمده برنامه بین المللی در کشورهای مختلف مانند چین و عربستان توسعه محصولات پلی اتیلن است بنابراین  بازار محصولات صنعت پتروشیمی ایران را برای ورود به این عرصه تحت فشار گذاشته است.

دکتر سرکار، دبیر ستاد فناوری نانو: هدف‌گذاری بازار یک میلیارد دلاری محصولات نانوی ایرانی تا سال ۹۸(2)

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در افتتاحیۀ سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاند، به تشریح نگاه ستاد فناوری نانو در حوزۀ توسعه صادرات پرداخت.

دبیر ستاد فناوری نانو در مورد رویکرد ستاد در ده‌ساله نخست فعالیت این ستاد گفت: طبق سند راهبردی اول، فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه صنعتی و بازار مورد توجه بود و مدتی است حرکت به سمت تجاری سازی محصولات نانویی با نگاه صادراتی را آغاز کرده‌ایم. به عبارت دیگر، تربیت نیروی متخصص و ارتقای بنیه علمی پایه حرکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بود و امروز قصد داریم نقش فناوری‌های نوین در توسعه صنعتی بنگاه‌های اقتصادی را پر رنگ تر کنیم. بر این اساس افزایش ظرفیت سنتز و تولید مواد اولیه نانو مورد هدف است که در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد این مواد، فناوری بومی دارد و در برخی کاربردهای صنعتی به صورت انبوه تولید می‌شوند.

وی در ادامه افزود: گام دوم پس از توسعه نیروی انسانی، رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود به منظور ارتقای کیفیت این محصولات است، چنانچه صنایع از قابلیت‌های این فناوری نوظهور در تولید و بهینه‌سازی محصولات استفاده نکنند، در آینده بسیاری از بازارها را از دست خواهند داد. در حال حاضر فناوری نانو در بیش از ۱۰ عرصه صنعتی به کار گرفته شده و منجر به کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش افزوده شده است.

 

دکتر سرکار گفت: در حال حاضر جغرافیای صادرات فناوری نانوی ایران، گسترۀ وسیعی دارد، زیراکه محصولات نانویی از ایران به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادر می‌شود؛ اما حجم صادرات یعنی ۳۵ میلیون دلار برای محصولات مبتنی بر نانو در مقیاس جهانی قابل قبول نیست. در نظر داریم همانطور که در تولید علم نانو به جایگاه چهارم دنیا دست یافتیم و توانستیم در مقطعی از زمان به رشد سالانه ۱۰۰ درصدی دست یابیم، در زمینه اقتصاد نانو نیز این پیشرفت را تجربه کنیم و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در رابطه با فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصاد دانش بنیان گفت: در حال حاضر در کشور چین چند خط تولید انبوه راه‌اندازی کرده‌ایم و صادرات به چین تا پایان سال ۲۰۱۷ در حدود ۵/۵ میلیون دلار بوده و در ۲۰ حوزه مختلف، از صادرات محصولات و فروش دانش فنی با چین همکاری می‌کنیم و کره جنوبی نیز خط تولید نانوالیاف خود را به ارزش ۳۵۰ هزار دلار از ایران خریداری کرده است.

 

 

بیوک صحاف امین، رئیس انجمن ملی پلاستیک: سود سالیانه پتروشیمی ها چند برابر واحدهای تولیدی است(3)

سطح اشتغال در صنایع پتروشیمی ۵ درصد در بخش صنعت و ۷ دهم درصد در کل کشور است. سطح اشتغال صنایع تکمیلی، ۸۰۰ هزار نفر با ظرفیت ۲۰ درصد است. صنایع تکمیلی ۵ برابر صنایع دیگر اشتغال داشته اند.

صحاف امین، رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران گفت: اگر بخواهیم ماشین آلات بخریم یا باید به صورت حواله پول بدهیم یا اعتبار اسنادی بخواهیم کار کنیم، هیچ بانکی با ما همکاری نمی‌کند چون معلوم نیست قیمت ارز در هنگام رسیدن ماشین آلات چقدر است!
وی ضمن بیان مطلب فوق گفت: کسانی که فکر می‌کنند باید اشتغال ایجاد کنند باید به این فکر کنند صنعتی که اشتغال ایجاد می‌کند چگونه باید اینکار را انجام دهد و اشتغال خود را حفظ کنند.
صحاف امین خاطر نشان کرد:  مشکلی که حالا وجود دارد این است که هر سرمایه‌گذاری ای که دولت در سه دهه گذشته روی پتروشیمی ها انجام داده، عملا این شرکت‌ها که با سرمایه دولت و حمایت دولت ایجاد شده اند، حالا رقبای ما شده اند.

 رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران در خصوص بحث صادرات گفت:  برای صادرات محصول، تولیدکننده باید از چند مسئله مطمئن شود اول اینکه مواد اولیه در دسترس است یا خیر، دوم اینکه مقدار مورد نیاز وی تأمین می شود و مسئله آخر اینکه در زمان مفید و موثر این مواد به دست او می رسد یا نه.

وی افزود: آقایان باید در بورس کالا طوری مدیریت کنند که تولیدکننده بتواند در صادرات حرفی برای گفتن داشته باشد. 

تولید لوله های طرح های ملی بزرگ ما مثل مبارزه با خشکسالی رودخانه های مرزی، آبیاری تحت فشار و فاصلاب و ... با شرکتهاست، وقتی قرارداد بسته می‌شود قیمت تمام شده مواد یک عدد است وقتی میخواهیم کالا را تحویل بدهیم یک عدد دیگر است که این بی ثباتی، مشکلاتی به وجود می‌آورد.

صحاف امین خاطرنشان کرد: در پتروشیمی های خارجی سود سالیانه را با توجه به درآمد سالیانه مقایسه کردیم، مشخص شد سالیانه 7 تا 13 درصد سود دارند، در حالی که سود سالیانه پتروشیمی های داخلی ما، جم 30 درصد، شازند 17.7 درصد و مارون 50 درصد است. این در حالیست که ارز آزاد هم از ۳۷۵۵ به ۴۷۰۰ رسیده است.

 رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران ادامه داد: هر جا (در بورس کالا) عرضه مناسب بوده، تقاضا هم مناسب بوده و متقابلا هر جا عرضه مشکل داشت رقابت بیشتر شده است. پلی پروپیلن نساجی را که بررسی می‌کنیم می بینیم رقابت سنگین روی آن انجام می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کف عرضه ای که (شورای رقابت) تعیین کردند اصلا رعایت ‌نشده و این بی توجهی باعث می شود قیمت ها بالا برود و صنعت نساجی ما گرفتار ترکیه شده در حالی‌که ترکیه ۳۰ درصد ارزانتر از آنها مواد می‌خرد و این (مسائل) صنعت را گرفتار می‌کند.

سخنران بعدی کنفرانس، سرکارخانم مهندس کیمیایی رئیس گروه پتروشیمی وزارت صنعت، معدن و تجارت بودند که مشروح سخنان ایشان نیز منتشر خواهد شد

 

 

 


1 منبع: نیپنا

2منبع:وب سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو 

3 منبع: اینپیا

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

آخرین اخبار