ارسال پاسخ

imbpa.com فیلرهای جایگزین باریم سولفات با دانسیته بالا ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۱۲ facebook twitter Google+
کلسیوم کربنات، تالک و میکا از جمله پرکننده های معدنی مرسوم هستند که به دلیل سایش در طول فرآیند، شناخته شده هستند. در حالیکه مشکل سایش ماشین آلات به دلیل ناخالصی های سخت، ذرات کوارتز، موجود در فیلر می باشد. به همین دلیل فیلرهای حاوی مقدار بسیار ناچیز کوارتز مطلوب به نظر می رسند. از طرف دیگر اثرات زیان بار کوارتز بر روی سلامت جسمانی، منجر شده است که توجه بیشتری بر روی تولید فیلرهای معدنی فاقد یا حاوی بسیار ناچیز کوارتز متمرکز شود.

 

به منظور بهبود عملکرد و کاربرد پلاستیک ها، می توان  طیف متنوعی از فیلرهای عامل دار را به آن ها اضافه کرد، از فیلرهای معدنی گرفته تا ساختارهای شیشه ای مهندسی شده. بازار فیلرهای پلاستیک، از جمله بازار چندین بیلیون دلاری بوده که همچنان در حال رشد است.

در حالی که برخی از فیلرهای عامل دار در طول یک دهه گذشته به یک یا چند فرم بوده اند، پیشرفت های جدید در کاربرد و اصلاح و همچنین ظهور محصولات  فیلر جدید، هنوز هم با سرعت قابل توجهی رخ می دهد.

به اعتقاد یکی از متخصصان، مشاور شرکت های LKAB Minerals, Applied Minerals, and Hybrid Plastics، فیلرهای فاقد کوارتز را می توان یکی از جذاب ترین زمینه ها دانست. کلسیوم کربنات، تالک و میکا از جمله فیلرهای معدنی مرسوم هستند که به دلیل سایش در طول فرآیند، شناخته شده هستند. در حالیکه مشکل سایش ماشین آلات به دلیل ناخالصی های سخت، ذرات کوارتز، موجود در فیلر می باشد. به همین دلیل فیلرهای حاوی مقدار بسیار ناچیز کوارتز مطلوب به نظر می رسند. از طرف دیگر اثرات زیان بار کوارتز بر روی سلامت جسمانی، منجر شده است که توجه بیشتری بر روی تولید فیلرهای معدنی فاقد یا حاوی بسیار ناچیز کوارتز متمرکز شود. تقاضا برای فیلرهای فاقد کوارتز در حال افزایش بوده و گریدهای جدیدی در حال تولید و عرضه به بازار مصرف می باشند. شرکت Kish از جمله فعالان در این زمینه می باشد که فیلرهایی با مقدار کوارتز کمتر از 1% تولید می کند. این فیلرها حاوی DenzFlex Iron oxide و FiberFlex دارای خواص مشابهی ولاستونیت می باشند.

به منظور دفع ارتعاش در پلاستیک ها از باریم سولفات به عنوان فیلر استاندارد دارای دانسیته بالا استفاده می شود. در حالیکه اگر دانسیته بالاتری مدنظر باشد، اکسید آهن انتخاب مناسبی است (باریم سولفات و اکسید آهن خالص به ترتیب دارای دانسیته 4-5/4 و 2/5 گرم بر سانتی مترمکعب می باشند). طی سالیان گذشته بسیاری از خودروسازان از اکسید آهن استفاده کرده اند، اما هزینه بالای آن مانع پذیرش گسترده تر آن شده است.

شرکت Kish امیدوار است که با ارائه هرچه سریع تر محصول جدید خود در سال جاری، در این محصول اکسید آهن قرمز از خلوص بالایی برخوردار است، تغییر گسترده ای در این حوزه ایجاد کند.  

گفته می شود که DenzFlex یک محصول بر پایه هماتیت با خلوص بالا می باشد که نسبت به اکسید آهن مرسوم مقرون به صرفه تر بوده و قابلیت رقابت با باریم سولفات را دارد. محصول جدید دارای هدایت گرمایی  W/(m.k)1250 بوده که قابلیت استفاده در کامپاندهای هادی گرما و همچنین توانایی بلاک اشعه X-ray و فعال کردن گرمایش مایکروویو را دارد.

منبع: Compounding World Magazine

ترجمه: مسیب قرخلو

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد