ارسال پاسخ

imbpa.com اثر حضور آنتی‌اکسیدانت طبیعی فرولیک اسید بر رفتار بلورینگی و مکانیکی آلیاژ پلیمری پلی‌اتیلن سبک و پلی(اتیلن-کو-وینیل استات) ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۳ facebook twitter Google+
توسعه و پیشرفت علوم سبب توسعه کارآمد مواد و تکنولوژی‌های جدیدی شده است که همگی در جهت رفاه بشر هستند. در این راستا بکارگیری پلیمرها در صنایع مختلف بویژه در صنایع بسته بندی سبب کاربردهای ویژه با ارزش افزوده بالا می شود که از آن جمله می توان به فیلم های ممانعت کننده و فیلمهای با کاربرد حفاظت مواد غذایی در برابر اکسید شدن اشاره کرد.

 

چكيده

استفاده از آنتی‌اکسیدانت‌های طبیعی به عنوان عامل فعال در بسته‌بندی‌های پلیمری مواد غذایی لیپیدی گسترش زیادی یافته است. این نوع بسته‌بندی‌ها که به بسته‌بندی‌های فعال معروف هستند باعث افزایش ماندگاری محصولات غذایی لیپیدی می‌شوند. اما یکی از مسائلی که باعث محدود شدن استفاده از این آنتی‌اکسیدانت‌ها شده است تاثیر این مواد بر خواص مختلف پلیمرها است. در این تحقیق به بررسی اثر حضور آنتی‌اکسیدانت طبیعی فرولیک اسید در درصدهای مختلف 2، 4، 6، 10 و 14 درصد بر رفتار مکانیکی و بلورینگی فیلم‌های پلیمری آلیاژی LDPE/EVA با نسبت 50/50 پرداخته شد. نتایج کار نشانگر وابستگی هر دو ویژگی خواص مکانیکی و حرارتی فیلم پلیمری حاصل به ترکیب درصد آنتی‌اکسیدانت بودند. در واقع تنها نمونه حاوی 2 درصد آنتی اکسیدانت تغییر چندانی از لحاظ میزان بلورینگی و دمای ذوب و خواص مکانیکی نداشت اما با افزایش درصد آنتی آکسیدانت دمای ذوب و میزان بلورینگی آلیاژ افزایش یافت که در نمونه حاوی 4 درصد آلیاژ بیشترین میزان بلورینگی به واسطه‌ی اثر هسته‌سازی و در 6 درصد آنتی آکسیدانت بیشترین دمای بلورینگی مشاهده شد. همچنین حضور آنتی‌اکسیدانت باعث افزایش مدول و کاهش افزایش طول در شکست شد.

 

واژه هاي كليدي: بسته‌بندی فعال، آنتی اکسیدانت طبیعی، پلی‌اتیلن سبک، پلی‌(اتیلن-کو-وینیل استات)، بلورینگی

 

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید.

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد