ارسال پاسخ

imbpa.com پلاستیک و فوتبال - یک تاریخ مشترک ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۴ facebook twitter Google+
چند هفته ای از آغاز لیگ فوتبال ایران میگذره و لیگ های اروپایی هم تازه شروع شدن و توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب کردند. همین امر بهانه ای شد تا مقاله جالب تاریخ مشترک پلاستیک و فوتبال را بررسی کنیم. وقتی اسم فوتبال و ورزش در میان باشه، می توان پلاستیک را همه جا دید: در زمین بازی، توپ، تی-شرت ها و استادیوم ها.

 

چند هفته ای از آغاز لیگ فوتبال ایران میگذره و لیگ های اروپایی هم تازه شروع شدن و توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب کردند. همین امر بهانه ای شد تا مقاله جالب تاریخ مشترک پلاستیک و فوتبال را بررسی کنیم. وقتی اسم فوتبال و ورزش در میان باشه، می توان پلاستیک را همه جا دید: در زمین بازی، توپ، تی-شرت ها و استادیوم ها.

چکمه فوتبال

پیش از سال 1954، بشر پلی آمید را در صنعت پوشاک شناخته بود، و عمدتا برای تهیه جوراب های نایلونی از آن استفاده می کزد. اما در طول فینال جام جهانی در شهر برن آلمان، این ماده پلاستیکی از پای خانم ها به چکمه های بازیکنان منتقل شد و تغییر کاربرد داد: تیم ملی آلمان برای جلوگیری از زمین خوردن بازیکنان در زمین لغزنده از پلی آمیدها استفاده کرد، بر خلاف آلمانی ها، تیم ملی مجارستان از چرم استفاده کرد، و در نهایت نتیجه ای که در ذهن همه دوست داران فوتبال باقی ماند. در اوایل دهه 50، کفش های فوتبال شبیه چکمه های کاری بود: خیلی دست و پا گیر، قهوه ای و چرمی. از کفش که بگذریم می رسیم به توپ فوتبال، توپ تلستار 18 (Telstar 18) جدیدترین توپی بود که در جام جهانی 2018 استفاده شد، یک توپ با فناوری های پیشرفته و نام یکسان با توپ جام جهانی 1970، که شامل شش پنل و سطوح براق سیاه و سفید و نشان دهنده منظر روسیه بود. از جمله ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر آب اشاره کرد.

استادیوم ها

در سال 1930، اولین دوره جام جهانی فوتبال در کشور اروگوئه برگزار شد. ورزشگاه جام جهانی با تاخیر ساخته شد، Estadio Centenario ، ولی دو ویژگی داشت: بزرگترین ورزشگاه قاره در زمان خودش با ظرفیت 100000 تماشاگر، و ورزشگاهی که فاقد پیست دو و میدانی بود. با این حال، با توجه به رضایت عمومی، یک ورزشگاه کاملا کارآمد تلقی شد. اما در بین ورزشگاه های جالب جام جهانی در ادوار مختلف می توان به ورزشگاه Ekaterinburg  در جام جهانی روسیه اشاره کرد، ورزشگاهی که به صورت موقت ساخته شد و قرار بر این بود که بعد از این رخداد بزرگ به صورت کامل تخریب شود. اینجا بود انخاب پلاستیک ها بیشتر و بیشتر آشکار شد، به ویژه در مورد ساختارهای سقف. در این پروژه، استفاده از پلاستیک علاوه بر سهولت جمع آوری امکان معماری عالی را فراهم کرد. علاوه براین، بازی فینال برای نخستین بار در تاریخ در زمین که از چمن و پلاستیک تهیه شد، 95% چمن تقویت شده با پلاستیک، برگزار شد،

بسته بندی: با اندک، کار بیشتری انجام بده

امروزه، بسته بندی یک بخش مهم و جدایی ناپذیر از زندگی روزمره انسان ها تلقی می وشد. حتی در طول مسابقات فوتبال، نقش اساسی را ایفا می کند، صدها هزار طرفدار باید با غذا و نوشیدنی تامین شوند. بسته بندی توسط پلاستیک ها امکان حمل آسان، تشخیص واضح و برچسب زدن، باز کردن، استفاده و بستن  مجدد را فراهم می کند. برای مثال یک بطری پلاستیکی نمی شکند و ایمن است. در کشورهای در حال توسعه، تا حدود 50% مواد غذایی بعد از برداشت، در حین حمل و نقل و در طول فرآیند از بین می روند. در حقیقت،  پلاستیک ها به کاهش ضایعات مواد غذایی نیز کمک می کنند. در جام جهانی اخیر در روسیه، فیفا سیستم مدیریت زباله کارآمد را تاسیس کرد. این سیستم به طور خاصی سازمان یافته بود که مجموعه تلفیقی جداگانه را معرفی می کرد، تاثیرات منفی از مسابقات با جداسازی منابع ثانویه از حجم کل ضایعات جامد شهری و ارسال اجزای مفید برای بازیافت، به حداقل رسانده شد. بنابراین کاهش قابل توجهی در حجم ضایعات برای دفن زباله و سوزاندن مشاهده شد.

  منبع: PlasticsEurope

ترجمه: مسیب قرخلو

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد