ارسال پاسخ

imbpa.com تاثیر آلیاژ سازی و سیستم پخت بر روی خواص مکانیکی و پیرشدگی اکریلونیتریل بوتادین رابر کربوکسیله شده (XNBR) ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۴۴ facebook twitter Google+
آب بندها موادی هستند که به منظور درزگیری از آن ها استفاده می شود. یک درز گیر به منظور پیشگیری و بستن گذرگاه های ناخواسته یا اتلاف سیالات به کار می رود. کاربرد آب بند ها در فضاهای قابل نشت است.

چكيده

تامین قطعات مصرفی در صنایع مختلف همواره یکی از محدود کننده های فعالان صنایع داخلی بوده است. آب بند ها و درز گیر ها را می توان ازجمله مهم ترین و مصرفی ترین قطعات کاربردی در این صنایع به حساب آورد. یکی از اصلی ترین کاربردهای اکریلونیتریل بوتادین رابر کربوکسیله شده (XNBR) نیز در صنایع آب بندی بوده که خواص مکانیکی و پیرشدگی اهمیت ویژه ای را در این صنایع دارند. در این پژوهش که به صورت مشترک در دانشگاه تهران و شرکت مهندسی مشکین حلقه (تنها تولید کننده قطعات لاستیکی آب بندی صنایع هوایی داخلی) انجام شد، تاثیر آلیاژسازی الاستومر ها و سامانه پخت بر خواص مکانیکی و همچنین خواص پیرشدگی مطالعه شد. آمیزه های الاستومری XNBR و اکریلو نیتریل بوتادین رابر (دارای 48 درصد اکریلو نیتریل) NBR حاوی دو سیستم پخت گوگردی و پراکسیدی تهیه شد. به وسیله آزمون رئومتری شرایط بهینه پخت کامپاندها تعیین شده که نتایج و پس از تعیین زمان بهینه پخت، نمونه سازی با روش قالب گیری فشاری انجام شد. پس از تهیه نمونه ها، نتایج آزمون های کشش و سختی بر روی نمونه های اولیه نشان داد که استحکام کششی، ازدیاد طول در نقطه شکست و سختی کاهش می یابد، البته این کاهش در آلیاژهای پخت شده با سامانه پخت گوگردی کم تر مشاهده شد که نتایج آزمون رئومتری پخت نیز تاییدی بر این سخن است. آلیاژ سازی باعث بهبود خواص مکانیکی پس از پیرشدگی (تحت هوای داغ، روغن موتور و سوخت)، نسبت به نمونه آلیاژ نشده می شود که در نهایت افزایش عمر سرویس دهی را باعث خواهد شد.

 

واژه هاي كليدي: اکریلونیتریل بوتادین رابر کربوکسیله شده (XNBR)، اکریلونیتریل بوتادین رابر (NBR)، آلیاژ پلیمری، خواص مکانیکی و پیرشدگی.

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد