ارسال پاسخ

imbpa.com مسئولیت ایمنی برعهده کیست؟ نگاهی به آینه بینداز ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲
گازهایی که از تخریب پلیمرها حاصل می شوند، سیلندر قالب گیری تزریقی بادی را به حالت شرپنل تبدیل می کند.

 

برخی مواد هنگام اختلاط با یکدیگر سازگاری ندارند، بنابراین بهتر است از تماس آن ها با یکدیگر جلوگیری شود.

به دلیل رشد صنعت پلاستیک، در سالین اخیر روند روبه رشدی در فرآیند پلاستیک ها صورت گرفته است. کسانی که به تازگی وارد صنعت پلاستیک می شوند، علاوه بر چالش آموزش سیاست ها و تکالیف فرآیند چالش ایمنی را نیز به همراه دارند.

این مقاله در مورد اختلاط رزین های مختلف در سیلندر و راهگاه داغ می باشد. هر موقع که شما بخواهید کار با رزین جدیدی را آغاز کنید با این مساله روبرو خواهید شد. آیا دو رزین سازگار هستند یا با یکدیگر واکنش می دهند؟ مهم نیست که شما چه اندازه رزین قبل را از سیستم پاک سازی کنید، مقدار کمی بر روی پیچه ها خواهد ماند. پاک سازی کامپاند مفید است، اما حتی باقی مانده های بسیار کم از رزین قبل می تواند اثر کاتالیستیی داشته باشد. برای مثال، اگر به طور تصادفی استال با PVC مخلوط شود، شما و سایر افرادی حاضر در کارگاه حالت روانی و فیزیکی وخیمی را تجربه خواهند کرد. در صورت وجود مقدار اندکی از این دو رزین به عنوان کاتالیزور عمل کرده و پلیمر را تخریب و گاز آزاد خواهد شد. 

گازهایی که از تخریب پلیمرها حاصل می شوند، سیلندر قالب گیری تزریقی بادی را به حالت شرپنل (shrapnel) تبدیل می کند. تصور کنید که این عمل به شخصی آسیب برساند. ممکن است به ندرت رخ دهد ولی آگاهی از امکان رخ دادن آن الزامی است. سازگاری رزین به درستی در کارگاه اطلاع رسانی نمی شود، بنابراین هر زمان که در حال پاک سازی رزین می باشد باید این سوال را از خود بپرسید که آیا رزین ها سازگار هستند یا همانند PVC  و استال عمل می کنند؟

برخی از پلاستیک ها که با یکدیگر واکنش می دهند در ادامه آورده شده اند، مسلما علاوه بر این لیست پلاستیک های دیگری نیز وجود دارند.

-        استال با PVC یا CPVC

-        یونومر با استال، PVC یا CPVC

-        TPV با استال، PVC یا CPVC

اگر سیلندر و پیچه های یکسانی برای فرآیند این رزین ها استفاده می شود، پیش از فرآیند  قطعات ماشین را باز کرده و با دقت آن را پاک سازی کنید. حتی باقی مانده های بسیار اندک خطر ساز هستند.

ایمنی در قالب گیری تزریقی فراتر از سازگاری مواد است. دمای بالا و فشارهای 20.000 تا 45.000 psi برای مذاب کردن و تزریق پلاستیک لازم است. با اینکه این ماشین ها به گونه ای طراحی شده اند که این دما و فشارها را تحمل کنند، ولی ضروری است که به صورت مستمر و جدی از تجهیزات ماشین بازدید شود.

چه کسی مسئول ایمنی است؟ نگاهی به آینه بینداز.

نویسنده: John Bozzelli موسس Injection Molding Solutions

ترجمه: مسیب قرخلو

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد