ارسال پاسخ

imbpa.com رنگ¬سنجی در آمیزه¬های پلیمری: روش¬های متداول، نقش اجزاء ترکیب و عوامل طراحی ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۰۹
کیفیت رنگ و جلوه ظاهری نقش بزرگی در مقبولیت محصولات پلاستیکی در صنایع مختلف از جمله خودرو، لوازم خانگی و اسباب بازی دارد. به همین سبب روش¬های مختلفی جهت اطمینان از همانندی و ثبات رنگ در فرایند تولید محصولات پلیمری به کار گرفته شده است.

 

شاید بتوان رنگ را اینگونه تعریف کرد: احساسی که ناشی از نور بازتاب شده یا عبور کرده از جسم در انسان تجربه می‌شود. بنابراین برای اینکه این شرایط مهیا شود، حداقل سه فاکتور نیاز است که عبارتند از منبع نور، جسم مورد نظر و مشاهده‌گر، جالب اینکه تغییر در هر کدام این سه مورد می‌تواند تجربه‌ای متفاوت را از رنگ رقم بزند. اینکه رنگ اشیاء در نور آفتابی و مهتابی متفاوت دیده می‌شود یا قضاوت یک شخص در مورد همانندی رنگ بین دو جسم با قضاوت شخص دیگری (مثلاً یک استادکار نقاش اتومبیل) یکسان نیست، هر دو گواه این مساله است که تغییر در منبع نور و مشاهده‌گر به راحتی تجربه‌های متفاوت (رنگ‌های متفاوت) را در ذهن‌ها متبادر می‌کند.

در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، لوازم خانگی، منسوجات و ... رنگ محصولات اهمیت ویژه‌ای دارد و تلاش­های زیادی به منظور ایجاد رنگ دلخواه، ثبت اطلاعات مربوط به آن و همچنین حفظ همان رنگ در محصولات آتی صرف می‌گردد. به عبارت دیگر همه‌ی این صنایع نیاز دارند تا راهی برای ارزیابی رنگ محصول خود و کنترل آن در حین تولید انبوه داشته باشند. به طور معمول یک نمونه‌ی مرجع مورد تایید وجود دارد (یا ایجاد می‌شود) و سپس رنگ نمونه‌ی آزمایشی با آن مقایسه می‌شود و این امر قضاوت در خصوص رنگ‌همانندی را مهیا می‌کند. چشم انسان ابزار بسیار کامل و مناسبی برای مقایسه در خصوص رنگ‌همانندی در اشیاء است و سالها در صنعت با اتکا به قضاوت‌های چشمی تصمیم‌گیری می‌شد. منتها همانطور که اشاره شد، عواملی وجود دارند که تکرارپذیری نتیجه‌ی این مقایسه را از شخصی به شخص دیگر و از جایی به جای دیگر دچار مشکل می‌کند. لذا تلاش‌های عدیده‌ای به منظور ساخت ابزاری که رنگ اجسام را اندازه‌گیری بکند و در قضاوت‌های رنگ‌همانندی کمک حال بشر باشد، در چند دهه‌ی اخیر انجام شده است. در این مقاله تلاش شده است تا با مروری بر اصول و مبانی رنگ‌سنجی عددی و دستگاه‌های مورد استفاده، مفاهیمی که عدم وجود شناخت کافی از آنها می‌تواند موجب اختلاف نظر حتی بین آزمایشگاه‌های رنگ شود کمی ملموس‌تر و با ذکر چند مثال عملی تشریح گردد.

 

برای دریافت فایل مقاله کلیک کنید. 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
اعضای انجمن