ارسال پاسخ

صنعت پلیمر نیازمند چشم انداز صادراتی ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۱۷
متعادل سازی بازار عرضه و تقاضا در بورس کالا نیازمند یک سیستم رگولاتوری و شفافیت آمارهای تولید شرکتهای پتروشیمی است. همچنین تکمیل زنجیره ارزش نیازمند تغییر رویکرد پتروشیمی های کشور از صادرات به سمت تولید محصولات میانی است.

 

عباسعلی متوسلیان عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و رییس انجمن لوله و اتصالات پی وی سی در گفتگو با ایمپا در مورد تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پایین دست پتروشیمی گفت: برای تکمیل زنجیره ارزش نیازمند تغییر رویکرد پتروشیمی های کشور از صادرات به سمت تولید محصولات میانی هستیم در این حالت هدف دولت مبنی بر تکمیل زنجیره ارزش  و توسعه صنایع تکمیلی محقق خواهد شد. از طرفی تشکل ها و انجمن های تخصصی می توانند به عنوان حلقه واسط بین پتروشیمی های تامین کننده خوراک و صنایع تکمیلی قرار بگیرند و به توسعه زنجیره ارزش کمک کنند. همانطور که می دانید مزایای توسعه صنایع تکمیلی ایجاد اشتغال، پویایی صنعت و توسعه بازارهای هدف است.

متوسلیان در مورد اصلی ترین نیاز صنف پلیمر گفت: اساسی ترین نیاز ما تامین مواد اولیه و خوراک برای تولید است. ممکن است چهار شرکت پتروشیمی محصول مورد نیاز ما را تولید کنند که به لحاظ قیمت مشابه باشند اما به لحاظ کیفیت محصول یک شرکت نسبت به بقیه مرغوب باشد. به عنوان مثال گرید 75 برای تولید اتصالات که مکمل تولید لوله است را پتروشیمی آبادان باید بصورت هفتگی به میزان 500 تن به بازار عرضه کند اما مدتی عرضه آن صفر بوده و در حال حاضر 200 تن در هفته عرضه می کند و علت کاهش عرضه را نیز کاهش توان تولید عنوان می کند. مسئله صنایع تکمیلی عدم شفافیت آمارهای تولید شرکتهای پتروشیمی ها است. برنامه تولید آنها در بیشتر موارد کمتر از مقدار تعیین شده برای تامین نیاز بازار داخل است بنابراین اگر یک سیستم رگولاتوری برای متعادل سازی بازار عرضه و تقاضا ایجاد شود بخش زیادی از مشکلات ما برطرف خواهد شد.

رییس انجمن لوله و اتصالات پی وی سی و بنیانگذار و موسس انجمن ملی صنایع پلاستیک در مورد بازارهای صادراتی گفت: توسعه صادرات نیازمند یک چشم انداز صادراتی است که پیش زمینه آن شناسایی بازارهای هدف محصولات تولیدی در کشور است. پاویون های صادراتی یکی از اقداماتی است که می تواند منجر به صادرات منسجم و متراکم و توسعه صادرات شود. در این صورت محصولات به شکل متمرکز در قالب یک برند تبلیغ و به بازارهای هدف معرفی خواهد شد. برای دستیابی به این امر باید تفاهم نامه هایی بین ایران و کشورهای دیگر برای توسعه روابط تجاری منعقد شود تا مراودات تجاری بین المللی و صادرات برای صنعت تسهیل شود. تجارت ما متاثر از سیاست ما است بنابراین برای توسعه صنعت به دیپلماسی اقتصادی نیاز داریم. کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیزتلاش می کند تا نیاز صنعت برای ایجاد پاویون تخصصی و مرتبط به گوش تصمیم گیران برسد.

متوسلیان در ادامه افزود: در حال حاضر صادرات به کشورهای همسایه منسجم و با یک تعریف خاص نیست و مقاصد صادراتی کشور بدون شناخت از توان تولیدکنندگان ایرانی و تنها بر اساس نیاز خود به ما مراجعه می کنند در حالیکه می توان با یک سیاستگذاری پایدار، بازارهای جدید در کشورهای همسایه تعریف و ایجاد کرد. با این استراتژی می توان یک افق 5 ساله صادراتی برای بخش خصوصی و صنعت طراحی و پیش بینی کرد و بازار هدف را از خرید مواد اولیه به سمت کالاهای نیم ساخته یا محصول نهایی سوق دهیم و به طبع آن ارزش افزوده برای کشور ایجاد کنیم.

متوسلیان در مورد شرایط تامین خوراک در بازار و بورس کالا گفت: در گذشته صنایع تکمیلی نسبت به تامین خوراک مشکل داشتند و سیستم نظارت و رگولاتوری منسجمی وجود نداشت و وزارت خانه ها نیز بیشتر از صنایع مادر حمایت می کردند اما از ابتدای سال جاری متقاضیان مواد اولیه در بورس کنترل شده است و شاهد حذف متقاضیان متقلب و به اصطلاح دلال از بازار بورس کالا هستیم . به نوعی امنیت تامین خوراک برای تولید کننده واقعی از ابتدای سال جاری مهیا شده است.

وی ادامه داد: پیش از این بهبود عرضه در بورس کالا، انجمن لوله و اتصالات و پی وی سی لیست متقاضیان مواد را از بورس کالا تهیه کرده و با توجه به اشراف بر فعالان این حوزه متوجه شد که بالغ بر 50 درصد از خریداران بورس کالا با وجود پروانه بهره برداری تولید کننده واقعی نیستند و مراتب را به متولیان امر اطلاع داد.

متوسلیان در مورد کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر 36 نفر از صنایع مختلف، اتاق ها و انجمن ها در کمیسیون صنایع ثبت نام کرده اند و از این تعداد 3 نفر از صنعت پلیمر هستند. همیشه تعداد نفرات صنعت پلیمر بیشتر و تاثیر گذار بوده و کمیسیون صنایع بیشترین نماینده از صنعت پلیمر را نسبت به کمیسیون های 17 گانه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران داشته است. این کمیسیون قصد دارد روند تعامل دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را با بخش خصوصی تسهیل کند. با توجه به تجاربی که از عضویت در اتاق بازرگانی داشتم این کمیسیون ها در شکوفایی و رفع نیاز صنعت تاثیرگذار بوده و فقدان آن برای صنعت زیانبار است.

وی در پایان در مورد برنامه نمایندگان صنعت پلیمر در کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تلاش می کنیم با اجرایی کردن بسته رقابت پذیری زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شاهد تسهیل فعالیت تولیدکنندگان و رشد صنعت پلیمر باشیم. این بسته بر اساس الگوهای مشابه از کشورهای ترکیه، کره جنوبی و چین با حضور تشکل ها ، انجمن های پلیمری و مشاورین اقتصادی اتاق ایران تهیه شده است.  

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد