ارسال پاسخ

imbpa.com ممنوعیت واردات، فرصتی برای بازگشت صنعت نساجی کشور ۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۱۷:۰۱
عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران گفت: این روزها ممنوعیت واردات بخشی از محصولات صنعت نساجی، موقعیت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده تا با بهبود شرایط کیفی و کمی تولیدات خود، سهم بیشتری از بازار داخل را در اختیار بگیرند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به نقل از ایرنا، "علیرضا حائری"‌ افزود: ممنوعیت واردات هرچند بیشتر شامل مبادی رسمی ورودی کشور می شود، اما به وارد نشدن کالاهای قاچاق کمک شایان توجهی داشته و این موضوع به نفع تولیدکنندگان داخلی است.

حائری گفت: گرانی نرخ ارز، دلیل دیگری است تا آن دسته از تولیدکنندگان که به صادرات بخشی از محصولات خود می پردازند، بتوانند با استفاده از موقعیت پیش آمده بازارهای جدید و پایداری برای تولیدات خود بیابند.

وی ادامه داد: ‌به این ترتیب، بخشی از نقدینگی مورد نیاز این واحدها در شرایط کنونی که بازارهای داخلی با رکود مواجه بوده و خریدها کاهش یافته، تامین خواهد شد.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران و عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران خاطر نشان کرد:‌ امروز شرایط برای صنعت نساجی و سایر رشته های مرتبط مثل پارچه جین، فرش ماشینی، تولید نخ های پلی استر و به‌ویژه پوشاک که تاکنون توسعه مناسبی نداشته و صنعتی نشده، مهیا است تا خود را به رقیبان خارجی برسانند.

وی با یادآوری فرصت ها و تهدیدهای تحریم، گفت:‌ به طور قطع تحریم ها برای توسعه صنعت نساجی، تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز، همچنین بازسازی و نوسازی آنها تهدید بوده، اما در بخش تولید کالا یا تامین مواد اولیه، فرصت مناسبی برای ارتقای داخلی سازی و کاهش ارزبری فراهم شده است.

حائری تاکید کرد:‌ در همین راستا، مسوولان باید با اتخاذ تدابیر مناسب، کمک حال صنایع برای توسعه عمق ساخت داخل باشند.

وی با بیان اینکه تولید تابع عرضه و تقاضاست و از دستورالعمل و بخشنامه پیروی نمی کند، گفت:‌ وقتی نرخ ارز، حامل های انرژی و کرایه های حمل و نقل افزایش می یابد، قیمت محصولات نهایی نیز افزایش خواهد یافت و نمی توان قیمت تمام شده را ثابت نگه داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
اعضای انجمن