ارسال پاسخ

imbpa.com ظرفیت‌های صادرات به اقلیم کردستان موردتوجه قرار گیرد ۷ دى ۱۳۹۸ ۱۵:۳۴
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، نشست هم‌اندیشی با دیپلمات‌ها و رایزنان اقتصادی ایران در عراق با حضور فعالان اقتصادی در اتاق ایران برگزار شد. در این نشست بر ضرورت جدی‎گرفتن بازارهای صادراتی این اقلیم تاکید شد. همچنین سرکنسول ایران در سلیمانیه از راه‌اندازی اتحادیه توزیع‌کنندگان اقلیم کردستان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، نشست هم‌اندیشی با دیپلمات‌ها و رایزنان اقتصادی ایران در عراق با حضور فعالان اقتصادی در اتاق ایران برگزار شد. در این نشست بر ضرورت جدیگرفتن بازارهای صادراتی این اقلیم تاکید شد. همچنین سرکنسول ایران در سلیمانیه از راه‌اندازی اتحادیه توزیع‌کنندگان اقلیم کردستان خبر داد .

نشست هم‌اندیشی با دیپلمات‌ها و رایزنان اقتصادی ایران در عراق (اقلیم کردستان و نجف اشرف) ر به همت اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق برگزار شد.

در این نشست که سید حمید حسینی دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق، مهدی شوشتری سرکنسول ایران در سلیمانیه، عارف عباسی رایزن اقتصادی کنسولگری ایران نجف اشرف، جواد کریمی رایزن اقتصادی کنسولگری ایران در اربیل و جمعی از فعالان اقتصادی حضور داشتند، فرصت‌ها و زمینه‌های همکاری فعالان اقتصادی ایران در عراق، به‌خصوص اقلیم کردستان تشریح شد.

به گفته حسینی، روند افزایش صادرات ایران به عراق تا شهریورماه سال جاری مثبت بوده است اما پس‌ازآن، به‌خصوص در آبان و آذرماه صادرات به لحاظ وزنی افزایش اما ازنظر ارزشی با کاهش همراه بوده است؛ اما خوشبختانه از اول دی‌ماه، شاهد بازگشت تدریجی اوضاع به قبل بوده‌ایم تا جاییکه فقط در دوم دی‌ماه 98، 953 کامیون عراقی از مرزهای ایران بارگیری کردند.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق  اعلام کرد: در سال‌های اخیر کفه صادرات ایران به اقلیم کردستان افزایش داشته است؛ 60 درصد صادرات ایران به عراق، در این اقلیم صورت می‌گیرد بااین‌حال معتقدم که ظرفیت‌های صادراتی ایران به اقلیم کردستان با توجه به ظرفیت‌های این منطقه، بیش از این حرف‌هاست.

او خاطرنشان کرد: اقلیم کردستان 5 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت دارد و در طول چند سال اخیر به‌خوبی توانسته است صنعت خود را از سایر مناطق عراق متمایز کند. بروکراسی‌های اداری در این منطقه بسیار کم است و علاوه بر این، رفت‌وآمد آسان به این منطقه، پرداخت و دریافت راحت‌تر پول، دسترسی به سایر بازارها به‌ویژه سوریه از طریق اقلیم کردستان ازجمله دیگر مزیت‌های این منطقه است که به عقیده من باعث می‌شود تا فعالان اقتصادی ایران بیشتر به زمینه‌های همکاری با این منطقه توجه کنند.

بنا بر صحبت‌های حسینی دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، فرآورده‌های نفتی عمده صادرات ایران به اقلیم کردستان را شامل می‌شوند. او همچنین افزود: نبود نمایندگان ایرانی فعال در این اقلیم، ضعف در تبلیغات، عدم پایبندی به برخی از اصول تجارت حاکم در این منطقه و ضعف بسته‌بندی از مهم‌ترین موانع حضور موفق کالاهای ایرانی در بازار اقلیم کردستان و درنتیجه واگذار کردن بازار به رقبای ایران ازجمله ترکیه است.

به باور او «گردشگری سلامت و توریسم درمانی» از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که می‌تواند محور همکاری ایران و اقلیم کردستان قرار گیرد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از راه‌اندازی کنسرسیومی با همکاری بخش خصوصی به‌منظور بازرسی کالاهای صادراتی ایران به عراق خبر داد تا کنترل و نظارت در این زمینه بیشتر شود.

حسینی همچنین اقدامات اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق را در سه حوزه تبلیغات، توزیع و کیفیت تشریح کرد. او از رایزنی با معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیما خبر داد تا ضمن همکاری فضاهای رسانه‌ای عراق، امکان تبلیغات کالاهای ایرانی در شبکه‌های تلویزیونی عراق فراهم شود.

او همچنین در رابطه با توزیع کالاهای ایرانی در خاک عراق افزود: ازآنجایی‌که برای برخی شرکت‎‌های ایرانی حضور مستقیم یا داشتن نماینده برای فعالیت در اقلیم کردستان به صرفه نیست، بنابراین اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با همکاری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی  اقدام به تاسیس شرکت مدیریت صادرات و واردات تحت عنوان « صادیران» کرده است که هیات مدیره آن هم از فعالان اقتصادی شناخته‌شده در استان‌های سراسر ایران هستند تا بلکه بتوانیم امر توزیع و تبلیغات را در اقلیم کردستان عراق سامان‌دهی کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد