ارسال پاسخ

imbpa.com نیاز صنعت اسباب‌بازی به حمایت بنگاه‌های مالی ۱۰ دى ۱۳۹۸ ۲۲:۱۸
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به نقل از صمت، پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، وزیر آموزش‌وپرورش، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رئیس و دبیر جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه صبح روز شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به نقل از صمت، پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، وزیر آموزش‌وپرورش، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رئیس و دبیر جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه صبح روز شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون گشایش یافت و تا 13 دی ماه ادامه خواهد داشت. 

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با تاکید بر شعار «تمرین زندگی» با حضور محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش، فاضل نظری مدیرعامل کانون، حسین ربانی و محسن حموله رئیس و دبیر پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، جمعی از مدیران کانون به همراه برخی از اعضای کودک و نوجوان گروه سوینا (نابینایان) و اصحاب رسانه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون، سالن تخصصی آغاز به کار کرد.

پس‌ازاین آیین مهمانان جشنواره از تمام بخش‌های جشنواره بازدید کردند.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش در آیین گشایش پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با تاکید بر نقش بازی و اسباب‌بازی در آموزش و یادگیری گفت: می‌خواهم از خانواده‌هایی که علاقه‌مند به تربیت بچه‌هایشان هستند دعوت کنم تا به این جشنواره بیایند. حضور در این جشنواره و استفاده از اسباب‌بازی فقط برای پر کردن اوقات بچه‌ها نیست، اینجا به شکل‌گیری آینده‌شان کمک می‌کند.

وزیر آموزش‌وپرورش درباره یادگیری گفت: تمایزی که بین افراد و جوامع وجود دارد در قالب تمایز آنها در یادگیری قابل توضیح است. وضعیتی که جامعه درحال‌حاضر با آن روبه‌رو است و در آینده با آن روبه‌رو خواهد بود با میزان یادگیری قابل توضیح است. اینکه گفته می‌شود اگر می‌خواهید تصویری از آینده هر جامعه‌ای داشته باشید به سراغ مدرسه‌هایشان بروید و ببینید که در مدرسه چه می‌آموزند تا بتوانید آینده سرزمینشان را ببینید، بسیار درست است.

او ادامه داد: یادگیری، مناسبات ما با انسان‌های دیگر را شکل می‌دهد. اگر در برابر پدیده‌های طبیعی احساس ناکارآمدی می‌کنیم باید به سراغ یادگیری برویم. یادگیری پدیده‌ای است که از بدو تولد آغاز می‌شود و مهم‌ترین دوره یادگیری، دوره کودکی است. بخش مهمی از شخصیت کودکان از دوره نوزادی تا دبستان شکل می‌گیرد. بنابراین هر قدر ما بتوانیم این دوره را اصولی‌تر طراحی کنیم از آسیب‌های متنوعی که امروز نسل ما را تهدید می‌کند، جلوگیری کرده‌ایم.

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش از موقعیت‌های یادگیری نام‌برده شده است توضیح داد: کلاس، تنها موقعیت یادگیری نیست. در فرهنگ دینی ما همه هستی آیه است و عرصه‌ای برای فراگیری انسان‌هاست. در قرآن انسان‌ها دعوت به مطالعه همه عناصر طبیعت شده‌اند. قرآن انسان‌ها را هدایت می‌کند تا درک عمیق‌تری از عالم داشته باشند. یکی از متمایزترین، جذاب‌ترین و پرمتقاضی‌ترین عرصه‌های یادگیری که با روح و جان افراد سازگار است، یادگیری مبتنی بر بازی است. بازی‌ها فکر را فربه و به رشد تخیل کمک می‌کند، خلاقیت را توسعه می‌بخشد و امکانی برای زندگی فراهم می‌کند.

او ادامه داد: بازی و اسباب‌بازی می‌تواند مجالی برای زیستن شرافتمند افراد جامعه به وجود بیاورد و به تمایلات عاطفی و روانی بچه‌ها شکل می‌دهد. مجالی که در آن احساساتشان پرورش یافته و نمایش داده شود. بازی این فرصت را فراهم می‌کند تا ارتباطاتشان را با دیگران تقویت کنند. بازی مهارت حرکتی را با شادی و لذت توسعه می‌دهد. بازی به بچه‌ها برای حل خلاقانه مسائل کمک می‌کند. بازی و اسباب‌بازی یکی از گزینه‌های مهم یادگیری هستند.

وزیر آموزش‌وپرورش با تاکید بر نقش مهم بازی عنوان کرد: بازی، یکی از مجال‌ها برای توسعه موقعیت‌های یادگیری است چراکه افراد در یک تجربه زیسته با این پدیده روبه‌رو می‌شوند. در روح و روان بچه‌ها تقاضای بسیاری برای بازی وجود دارد. درعین‌حال که بازی نقش بسیار مهمی در فراگیری دارد و این نیاز با وجود تقاضای مؤثر و قوی خانواده‌ها و تقویت سطح دانش آنها مهم‌تر هم می‌شود. به همین دلیل فرصت بی‌بدیلی در اختیار فعالان اقتصادی به وجود می‌آید. این بازار بسیار بکر و بزرگ است که روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شود. باید بدانیم که امروز بعد از صنعت مواد مخدر و اسلحه، صنعت اسباب‌بازی جزو پردرآمدترین صنایع جهان است و این صنعت بیش از آن‌که نیاز به فناوری بالا داشته باشد، به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد.

او ادامه داد: به‌واسطه صنعت تولید اسباب‌بازی می‌توانیم هم به اقتصاد جان دهیم و هم جریان یادگیری را بهبود ببخشیم. امروز آموزش‌وپرورش کشور با ایجاد اتاق‌های بازی که من از چندتای آنها بازدید داشته‌ام، هم فقر حرکتی بچه‌ها را پاسخ می‌دهد و هم به تقویت ذهنی و فکری آنها کمک می‌کند. می‌خواهم از خانواده‌هایی که علاقه‌مند به تربیت بچه‌هایشان هستند دعوت کنم تا به این جشنواره بیایند. حضور در این جشنواره و استفاده از اسباب‌بازی فقط برای پر کردن اوقات بچه‌ها نیست، اینجا به شکل‌گیری آینده‌شان کمک می‌کند.

فاصله زیادی با دنیا داریم

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه اسباب‌بازی یک حامل فرهنگی مهم در شکل‌گیری معماری هویتی کودکان است گفت: برای توسعه صنعت اسباب‌بازی به حمایت بانک‌ها و بنگاه‌های مالی نیاز داریم.

فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در آیین گشایش این جشنواره گفت: نمایشگاه اسباب‌بازی با سه هدف اصلی آغاز به کار کرده است. نخستین هدف برجسته‌سازی مفهوم آسیب بازی به‌عنوان یک حامل فرهنگی مهم در شکل‌گیری معماری هویتی کودکان، و ابزار مهم در ساخت آینده است.

وی ادامه داد: دومین هدف جشنواره ملی اسباب‌بازی، ایجاد فرصت ارزیابی و رصد وضع موجود اسباب‌بازی در کشور است. گرچه در شرایط حاضر نسبت به گذشته پیشرفت‌هایی در حوزه اسباب‌بازی شاهد هستیم اما فاصله آنچه هست با آنچه باید باشد بسیار است.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه ایجاد فرصتی مناسب برای تعالی و توسعه صنعت اسباب‌بازی سومین هدف جشنواره ملی اسباب‌بازی است تصریح کرد: متاسفانه واردات یک کالای فرهنگی مثل اسباب‌بازی در کشوری مثل ایران که ویژگی برجسته این کشور تولیدات فرهنگی است؛ وجود دارد. واردات کالای فرهنگی برای کشوری مثل ایران به مثابه نفت، فرش و پسته به این کشور است بنابراین باید این خلأ جبران شود و در حوزه توسعه و تعالی صنعت اسباب‌بازی حرکت کنیم.

نظری با بیان اینکه هنوز با اغماض عنوان صنعت برای اسباب‌بازی به کار می‌رود گفت: هنوز بسیاری از نظام‌های لازم برای تجاری‌سازی اسباب‌بازی در کشور ایجاد نشده است، صنعت اسباب‌بازی نیاز به طراحی نظام نوآوری به‌منظور تجاری‌سازی دارد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه با اشاره به شرایط لازم برای توسعه صنعت اسباب‌بازی در کشور گفت: برای حمایت از صنعت نوپای اسباب‌بازی نیاز به وضع قوانین و مقررات داریم و این موضوع نقش نهادهای قانون‌گذار را پررنگ می‌کند، همچنین برای رونق صنعت اسباب‌بازی به حمایت بانک‌ها و موسسه‌ها و بنگاه‌های مالی نیاز داریم.

وی ادامه داد: ایجاد یک فرصت مناسب برای شناسایی ایده‌ها و فکرهای جدید در حوزه اسباب‌بازی یکی دیگر از نقش‌آفرینان صنعت اسباب‌بازی است، همچنین لازم است برای ارتقای صنعت اسباب‌بازی به فناوری، مسلح شویم. البته در ادامه باید در زمینه بازارسازی و توسعه محصول نیز برنامه‌ریزی صورت گیرد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در پایان گفت: جشنواره ملی اسباب‌بازی که سال گذشته برگزار شد، فرصتی مناسبی برای برداشتن گام‌های موثر فراهم کرد. امیدواریم راهی که کانون در پیش گرفته با حمایت سایر مسئولان به شکل موثرتری ادامه یابد. در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از لحاظ کیفیت و کمیت اتفاقات خوبی افتاده است.

صنعت اسباب‌بازی را جدی بگیریم

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با تاکید بر جدی گرفتن صنعت اسباب‌بازی گفت: صادرات این محصولات به‌عنوان یک صنعت می‌تواند راه‌حلی برای گذر از شرایط تحریم باشد.

محمد نهاوندیان در این آیین تصریح کرد: زمانی که درباره رشد جشنواره ملی اسباب‌بازی طی سال‌های گذشته و اهتمام رشد آن در کانون پرورش فکری آگاه شدم و در جلسه‌ای از پیشرفت‌های آن در بخش خصوصی شنیدم خواستم تا آنچه لازم است به این بخش کمک شود.

در این شرایط اقتصادی که عزم گذر از چالش‌های موجود در دولت وجود دارد می‌توانیم از فرصت اقتصادی سرگرمی و اسباب‌بازی در این نهضت ملی استفاده کنیم.

نهاوندیان با بیان اینکه عنوان تمرین زندگی در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی عنوان عمیقی است تاکید کرد: بازی را باید تمرین زندگی ببینیم و در آموزش با نگاهی جدی آن را دنبال و به آن توجه کنیم.

وی با بیان اینکه بازی تنها یک بازی نیست و باید آن را جدی بگیریم خاطرنشان کرد: بازی در زندگی کودکان و تربیت نسل آینده نقش جدی دارد؛ اما در اهتمام و برنامه‌ریزی توجه هدفمند و هوشمند به آن نمی‌کنیم.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه یکی از نیازهای جامعه تمرین عقلانیت و تصمیم‌گیری است اظهارکرد: با بازی می‌توانیم عقلانیت، انتخاب گزینه بهتر، توجه به معیارها، تصمیم‌گیری، کار جمعی، مسئولیت و پاسخگویی آموزش دهیم. در صحنه زندگی اگر به مشکلی می‌خوریم به این دلیل است که جایی تمرین مشورت و تحمل یکدیگر را نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تمرین اخلاق عملی در کودکی انجام نداده‌ایم خاطرنشان کرد: راه‌حل این نیست که یک نفر خطابه کند و دیگران بشنود بلکه باید در موقعیت قرار بگیریم ولو تمرینی باشد و با این تمرینات می‌توانیم تصمیم اقتصادی با اخلاق عملی بگیریم. در برخی بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها اندیشه ساخت کسب حداکثر کردن سود است به همین دلیل اخلاق عملی اعمال نمی‌شود.

به گفته وی، تمرین کسب درآمد حلال و حرام و راه درست باید تمرین شده باشد وقتی هیچ جا آموزش داده نشده نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود باید توجه کنیم که واقعیات زندگی در بستر آموزش غیر جدی اتفاق می‌افتد. نهاوندیان با بیان اینکه بازی در کودکی را جدی بگیریم؛ زیرا رابطه فرهنگ و اقتصاد دوسویه است تاکید کرد: در اقتصاد پارادایم (الگوی برتر) سه‌گانه ساختار، رفتار و عملکرد داریم که عملکرد نتیجه ساختار و رفتار است؛ فرآیند تصمیم‌گیری اگر به‌گونه‌ای باشد که در آن سخنان کارشناس شنیده شود می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه مجموع فعالان و سیاست‌گذاران فضای عمومی کسب‌وکار شکل می‌دهد اظهارکرد: اگر قصد داریم در بلندمدت عملکرد تکانی بخورد باید در حوزه ساختار و رفتار اقدام کنیم.

نهاوندیان با بیان اینکه بازی و اسباب‌بازی امکان مناسبی برای آموزش رفتار است و می‌تواند به آن شکل دهد تصریح کرد: در کشور ما به‌جای مسیر راه‌حل گرایانه به دنبال منفی گویی هستیم و با مسائل با ذکر مصیبت پیش می‌رویم به‌جای آنکه راه‌حل پیدا کنیم و برای گذر از این شرایط در نگاه بلند مدت باید آموزش با بازی و اسباب‌بازی را گسترش دهیم.

نهاوندیان با بیان اینکه اسباب‌بازی از مفاهیم فرهنگی است اما موثر تر از آن در اقتصاد پیدا نمی‌کنیم خاطرنشان کرد: البته با توجه به رابطه دوسویه این دو، اقتصاد بر فرهنگ نیز تاثیر دارد و رشد هر دو عامل اصلی جلوگیری از گناه و فساد است. رشد اقتصادی لازمه اعتلای روحی، فکری و فرهنگی جامعه و اهمیت این موضوع آنقدر زیاد است که در تربیت بلندمدت نسل آینده موثر باشد.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه صنعت اسباب‌بازی باید جدی گرفته شود اظهارکرد: چین از صادرات بیش از ۳میلیارد دلار در ماه اسباب‌بازی گذر کرده است که این میزان بیش از فروش سالانه صادرات نفت ایران در وضعیت کنونی است؛ پس می‌توانیم صنعت اسباب‌بازی را به‌عنوان راه‌حلی برای تحریم‌ها بدانیم.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت حمایت از کارهای کوچک است تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن، تجارت، سیستم‌های بانکی برای طرح‌های اشتغالزا و صندوق امید در رابطه با شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان باید به این صنعت منابعی را به شکل ویژه اختصاص دهند.

حضور سرمایه‌گذاران صنعت اسباب‌بازی در جشنواره‌های بین‌المللی و برندسازی لازمه این حوزه است؛ زیرا رشد جز در رقابت اتفاق نمی‌افتد.

به گفته وی، صنف‌های مربوط به اسباب‌بازی باید هماهنگ شوند و متولی داشته باشند و با همراهی در بخش دولتی جلو بروند؛ زیرا از هر فرصتی هر چند کوچک باید برای تغییر و گذر افتخارآمیز از تحریم استفاده کرد. البته برای صادرات باید به مشکل پرداخت فکر کرد؛ با به راه افتادن رمز ارزها در مسائل اقتصادی مشکل حل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط و تحولاتی در ارز اتفاق افتاد که ثمره آن را در تقویت تولید داخلی و جهش صادرات می‌توان دید و در حوزه اسباب‌بازی هم دیده می‌شود.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور اعضای موسسه سوینا بازگشایی شد و حاضران از این نمایشگاه بازدید کردند. این دوره از جشنواره از ۷ تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون در خیابان حجاب در بخش‌های نمایشگاهی و کارگاهی و آموزشی میزبان عموم فعالان، علاقه‌مندان و خانواده‌هاست. این جشنواره با حضور ۱۶۰ تولیدکننده با حدود دو هزار اسباب‌بازی ایرانی، همچنین از طراحان عروسکی ۶۰ هنرمند با ۶۰۰ عروسک، ۲۷ شرکت و نهاد مردمی در بخش ترویج بازی از میان ۹۰۰ اثر رسیده برگزار می‌شود. شادپیمایی عروسک‌ها، اجرای نمایش محیطی هر روز در دو نوبت، معرفی طراحان خلاق اعزام بازی‌خانه سیار به سیستان و بلوچستان از دیگر برنامه‌های این دوره از جشنواره خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
اعضای انجمن
 • یکتا رنگدانه تبریز
 • تیس مستربچ
 • گروه صباحی
 • حافظ پلاستیک
 • رایکاپلاست مهرگان
 • ایران دیبا
 • پردیس اوشن
 • توسعه صنایع رضا
 • آروین فراز آزادی
 • مهاب پلاست قم
 • پیوند پلیمر کیمیا
 • صنایع تکمیلی پترو بسپار سیرجان
 • نگین رز سپاهان
 • بسپار شیمی سپیدان
 • پارسا پلیمر شریف
 • پلاستیک کار
 • ابتکار پلاستیک تهران
 • البرز ماشین جی
 • پارس مستربچ
 • آریا پلیمر پیشگام