ارسال پاسخ

imbpa.com جلسه هم اندیشی و تبادل نظر با تشکل های صنایع تکمیلی پتروشیمی ۲ بهمن ۱۳۹۸ ۲۳:۳۶
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، جلسه هم اندیشی و تبادل نظر در خصوص چالش ها و مشکلات صنایع پایین دستی پتروشیمی و دست یابی به راهکارهای مناسب با حضور معاون محترم وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تشکل های صنایع پایین دستی پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، جلسه هم اندیشی و تبادل نظر در خصوص چالش ها و مشکلات صنایع پایین دستی پتروشیمی  و دست یابی به راهکارهای مناسب با حضور معاون محترم وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تشکل های صنایع پایین دستی پتروشیمی برگزار شد.

در این نشست که با حضور نمایندگان اغلب تشکل های پایین دستی به انجام رسید، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرضیه طهماسبی، رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و آقای منصوری پور از دفتر توسعه صنایع پایین دستی نیز حضور داشتند.

در ابتدای جلسه، طهماسبی، رییس دفتر توسعه صنایع پتروشیمی پس از خیر مقدم به تشکل های حاضر، گفت به واسطه ارتباط تنگاتنگ با تشکل های پایین دستی، توانسته ایم بازار مواد را تا حدود زیادی کنترل کنیم. نوساناتی به واسطه تغییرات نرخ ارز داشتیم که با همکاری تشکل ها اجازه ندادیم منجر به رقابت های سال 97 شود. وی افزود در این جلسه تمایل داریم بیشتر صحبت های تشکل ها را بشنویم.

محمدی ضمن صبح بخیر و خوشامدگویی به حاضران گفت که بسیار مشتاق هستیم بدانیم در صنایع پایین دستی چه اتفاقاتی میفتد و عملا آن فرصت ها را احصا کنیم و در بالادست آنچه مورد نظرشماست را پیاده سازی کنیم. وی افزود تلاش من بر این است که زنجیر ارتباط صنایع پایین دستی و بالادستی متصل باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ما با 56 واحد تولید مواد پتروشیمی 4 تا 5 میلیون تن محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی به بورس می دهیم. 44 نوع ماده شیمیایی و 311 نوع ماده پلیمری را در بورس عرضه می کنیم. برای ما بسیار مهم است که بدانیم اینها تا چه میزان موثر است و اگر تغییراتی لازم است در گرید و در کیفیت اعمال کنیم. درست است که بخش صادرات فعالی هم داریم و شاید بالغ بر چند برابر میزان مصرف شما داریم صادر می کنیم اما اولویت با صنایع پایین دستی و نیاز داخل کشور است. این جلسه را برای این تدارک دیده ایم که بیشتر صحبت های شما را بشنویم و ملاحظات شما را در نظر بگیریم.

کوشکی رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران به عنوان سومین تشکل پشت تریبون قرار گرفت و گفت: بیش از 300 شرکت تولید مستربچ و کامپاند در کشور داریم با ظرفیتی اسمی معادل 3 و نیم میلیون تن و حدودا سالیانه بین 600 تا 700 هزارتن پلیمر توسط این واحد ها از پتروشیمی خریداری می شود. در اتاق تهران با همکاری دفتر مطالعات و پژوهش های وزارت صنایع یک کار تحقیقاتی انجام شد و نتیجه این مطالعه آن بود که توسعه ای که در صنایع بالادستی پتروشیمی، فولاد و بقیه جاها اتفاق افتاده، متاسفانه باعث رونق صنایع پایین دستی نشده است. رشد صنایع بالادستی با توجه به رانتی که از نظر خوراک به آنها داده شده است، همه منجر به صادرات شده است و آن رانت در بالادست باقیمانده و به زنجیره های بعدی منتقل نشده است.

آماری کوچکی که از این گزارش می توانیم بگم این است که آلمان با همین ظرفیت ما، مواد پتروشیمی و کامپاند را 4900 دلار در هر تن می فروشد و در ایران هر تن به طور میانگین 460 دلار در هر تن صادر می شود. بنده پیشنهاد میکنم تا زمانی که سکاندار پتروشیمی کشور هستید، استراتژی صنعت پتروشیمی را تغییر بدهید به سوی صنایع پایین دست، کمک بسیار بزرگی خواهد بود به واحدهای پایین دستی پتروشیمی.

در حال حاضر با وضعیتی که صنعت دچار آن است اگر کمکی به واحدهای پایین دستی نشود، حداقل در صنعت مستربچ و کامپاند، 100 شرکت تعطیل خواهند شد که همه آن ها توان صادراتی دارند و می توانند به پتروشیمی ها در توسعه محصول کمک کنند.

ما بیش از 20 شرکت دانش بنیان در انجمن داریم. در بازدیدی که جناب عالی در نمایشگاه ایران پلاست از پاویون دانش بنیان انجمن مستربچ و کامپاند داشتید، فرمودید که جلساتی تدارک دیده خواهد شد با اعضای دانش بنیان انجمن تا حداقل بخش پژوهش و فناوری شما درهای آزمایشگاه ها را برروی ما بازکند. ماشین آلات بسیار گرانقیمتی در بخش پژوهش و فناوری شما وجود دارد که عمده سرویس را به مجموعه های پتروشیمی می دهد و در اکثر مواقع هم تعطیل است. این همه سرمایه گذاری برای این ماشین آلات و این آزمایشگاه ها انجام شده واین پتانسیل وجود دارد که این آزمایشگاه ها به صورت سه شیفت به شرکت های صنایع تکمیلی که نیاز به این تحقیقات دارند، سرویس دهی کند.

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: از امروز برای برگزاری ایران پلاست در سال آینده برنامه ریزی کنید. من سال گذشته در جلسه ای که 20 روز قبل از نمایشگاه برگزار شد، از شما خواستم و امروز هم از شما می خواهم که برگزاری ایران پلاست را به بخش خصوصی واگذار کنید. بخش خصوصی و تشکل ها بسیار بهتر از پتروشیمی می توانند نمایشگاه را برگزار کنند.

در پایان خدمت همه دوستان این را اطلاع می دهم که 6 و 7 اسفندماه در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاند برگزار خواهد شد. همین جا از تمامی تشکل ها دعوت می کنم در کنفرانس حضور پیدا کنند. از جنابعالی هم دعوت می کنم به عنوان سخنران مدعو در همایش حضور داشته باشید و درددل همکاران من و اعضای انجمن را بشنوید و سبب خیری برای توسعه صادرات مستربچ و کامپاند در کشور باشید.

این نشست قریب به 4 ساعت به طول انجامید. در پایان محمدی با جمع بندی موارد مطرح شده، 120 مورد قابل پیگیری را به عنوان دغدغه های صنایع تکمیلی یادداشت کرد. وی تداوم این جلسات را با حضور 10 نفر از نمایندگان مطرح کرد که بر اساس پیشنهاد کوشکی رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند، جلسات تبدیل به جلسات تخصصی بر اساس نیازهای تشکل ها شد. محمدی نوید عرضه PVC مدیکال گرید در سال آتی در همدان را داد که سالیانه 45 هزارتن از این محصول را روانه بازار خواهد کرد.

وی تولید انیدریدمالئیک را در سال 1400 قطعی اعلام کرد و گفت مسیر تولید این محصول به سرعت در حال فراهم شدن است.

وی بر فروش اعتباری به صورت LC داخلی تاکید کرد و اعلام کرد جلساتی با بانک تجارت برای تحقق این امر برگزار شده است. وی در پاسخ به درخواست کوشکی در مورد باز کردن درهای آزمایشگاه های بخش پژوهش و فناوری NPC به وی قول مساعد داد و خواستار پیگیری انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند در این امر شد.

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد