ارسال پاسخ

imbpa.com بهره گیری از تجربه و دانش فنی تمام اعضا در جهت بهبود فضای کسب و کار ۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۰:۲۰
محمدعلی سرانجام، عضو هیات مدیره شرکت عالی رنگ طی رای گیری انجام شده در جلسه کمیسیون فنی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، به عنوان رییس کمیسیون فنی انجمن برگزیده شد. روابط عمومی انجمن با هدف شناخت بهتر اعضا و فعالین صنعت پلاستیک و پلیمر با ایشان و برنامه های این کمیسیون گفت و گویی با وی انجام داد که در ادامه می خوانید:

محمدعلی سرانجام، عضو هیات مدیره شرکت عالی رنگ طی رای گیری انجام شده در جلسه کمیسیون فنی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، به عنوان رییس کمیسیون فنی انجمن برگزیده شد. روابط عمومی انجمن با هدف شناخت بهتر اعضا و فعالین صنعت پلاستیک و پلیمر با ایشان و برنامه های این کمیسیون گفت و گویی با وی انجام داد که در ادامه می خوانید:

  1. خودتان و شرکت خود را معرفی نمایید.

محمدعلی سرانجام هستم. کارشناس ارشد مهندسی پلیمر و در حال حاضر در مقطع دکتری تخصصی مهندسی پلیمر مشغول به تحصیل می‌باشم.

مجموعه عالی رنگ در زمینه تولید مستربچ سفید، رنگی، افزودنی و کامپاندهای پلیمری فعالیت دارد.

عالی رنگ در سال ۱۳۷۲ توسط پدرم (حمید سرانجام) تاسیس و طی این سال ها با بهره گیری از تجربه، ماشین آلات روز و دانش فنی در راستای ارتقای کیفی محصولات و ارایه خدمت به صنایع پایین دست مشغول به فعالیت بوده است.

 

۲- واحدهای تولید مستربچ و کامپاند عمدتا از افراد متخصص و دانشگاهی تشکیل شده اند؛ نیازهای فنی و تخصصی این واحدها چه مواردی می تواند باشد؟

یکی از مشکلاتی که در گذشته وجود داشت، عدم بهره گیری از نیروهای دانشگاهی در صنایع تکمیلی و صنایع پایین دست بود که خوشبختانه رفته رفته واحدهای تولیدی به منظور ارایه محصولات جدید و ارتقا کیفی آن از نیروهای متخصص بهره گرفتند. هر چند در دروس دانشگاهی صرفا جنبه های تئوری ارائه می شود اما با ایجاد فضای مناسب برای فارغ التحصیلان امکان شکوفایی آنان و ایجاد نوآوری فراهم می شود.

به کارگیری نیروهای متخصص در واحدهای تولید مستربچ و کامپاند با توجه به گستره محصولات، بازار هدف و نیازهای مرتبط با آن می بایست صورت گیرد. نیازهای اولیه یک واحد در این صنعت با دروس ارایه شده در دانشگاه به طور نسبی برطرف می شود ولی نیازهای تخصصی، کسب تجربه و انجام کارهای پژوهشی را می طلبد.

 

۳- تحریم ها چه تاثیری در فعالیت واحدهای تولیدی داشته است؟

تحریم چه  به لحاظ روانی و چه به لحاظ عملیاتی، چالش هایی را در این صنعت به وجود آورده است. به عنوان مثال می توان به مواردی از قبیل واردات مواد اولیه، واردات تکنولوژی های جدید، نوسازی ماشین آلات و...اشاره کرد.

تحریم ها، فرصت ها و تهدیدهایی دارند؛ قطعا محدودیت ایجاد شده در تعاملات بین المللی کار را مشکل می کند اما اگر ساز و کاری برای تعاملات مالی حاصل و سیاست گذاری صحیحی صورت گیرد می توان از فرصت های آن که سبب توسعه صنایع تکمیلی می شود، بهره گرفت. به کارگیری پتانسیل صنایع تکمیلی در راستای عدم خام فروشی محصولات پتروشیمی و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر می تواند یکی از راه های برون رفت از این شرایط باشد چرا که تحریم چند شرکت پتروشیمی و رصد کردن فعالیت آن ها بسیار ساده تر از رصد فعالیت چندین کارخانه و تحریم آن هاست! امید است با توجه بیشتر مسئولین اقدامات مناسب برای حمایت از صنایع تکمیلی صورت پذیرد.

 

4- چه راهبرد ها و چه راهکارهایی برای برون رفت از شرایط کنونی به منظور رونق صنایع مستربچ و کامپاند وجود دارد؟

خوشبختانه تلاش های فراوانی به منظور بهبود شرایط این صنعت در انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند صورت گرفته است؛ بخشی از مشکلات در شرایط کنونی ناشی از تصمیماتی است که به اشتباه اتخاذ شده است. به عنوان مثال برای واردات ملزومات این صنعت، چه در پروسه واردات مواد اولیه و چه در پروسه واردات ماشین آلات مشکلاتی وجود دارد.

همچنین در حوزه مستربچ و کامپاند، علی رغم وجود پتانسیل و دانش فنی در کشور، متاسفانه شاهد واردات این محصولات با تعرفه های نادرست هستیم که سبب تضعیف توانایی های این صنعت شده است. مشکل دیگری که صاحبان کسب و کار در این حوزه با آن مواجه هستند، مشکل تامین مواد پلیمری است که با تلاش های انجمن و پیگیری های کمیسیون بازرگانی امید است شاهد بر طرف شدن مشکلات باشیم. کاری که می بایست انجام شود، تدوین سیاست های حمایتی و پیشنهاد آن به تصمیم گیران می باشد.

 

5- فعالیت گروهی اعضای انجمن چه تاثیری در بهبود کیفیت محصولات و بهبود استانداردهای تولیدی مورد نیاز می تواند داشته باشد؟

حضور و همکاری اعضای محترم در کمیسیون فنی به منظور تدوین استاندارد سبب خواهد شد تا حداقل کیفیتی برای محصولات تعریف شود و فضای رقابتی سالمی ایجاد گردد. رعایت استاندارد و کیفیت حاصل از آن، مشتریان را به سمت واحدهای شناسنامه دار هدایت می کند و در نتیجه خسارت های احتمالی را کاهش می دهد.

از طرفی با توجه به گستردگی رنج محصولات صنعت مستربچ و کامپاند، جهت تدوین استاندارد نیازمند بهره گیری از تجربه و دانش فنی تمام اعضا می باشد تا این مهم به بهترین شکل صورت گیرد؛ و همان طور که در نخستین جلسه کمیسیون فنی مطرح کردم از تمامی اعضا تقاضا می شود، نماینده خود را جهت شرکت در جلسات کمیسیون فنی معرفی کنند.

 

6- آیا کمیسیون فنی می تواند در تدوین برنامه های آموزشی و ترویجی برنامه ریزی کند، آیا برگزاری این دوره ها را لازم می دانید یا خیر؟

در اولین جلسه کمیسیون فنی پیشنهاد شد تا در خصوص تشکیل کمیسیون آموزش در هیات مدیره محترم انجمن تصمیم گیری شود. به طور کلی ارایه مطالب و کارگاه های آموزشی در راستای ارتقای دانش فنی اعضا بسیار حائز اهمیت است، که البته با همت انجمن حرکت های خوبی تاکنون در کنفرانس ها انجام گرفته است.

برنامه ریزی برای تشکیل دوره های آموزشی به کمک اساتید و متخصصین صنعت برای صنایع پایین دست با رویکرد استفاده از محصولات قابل ارایه توسط اعضا به منظور بهبود کیفیت محصولاتشان، سبب بهبود فضای کسب و کار می شود.

بخش دیگری که انجمن می تواند روی آن برنامه ریزی کند، آموزش مهارت های مرتبط، به نیروهای انسانی با کمک سازمان فنی و حرفه ای، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، دانشگاه ها و... و ارایه گواهی نامه های معتبر است.

 

۷- برنامه جنابعالی برای کمیسیون فنی چیست؟

طبق صحبت هایی که در نخستین جلسه کمیسیون فنی صورت گرفت، قرار بر آن شد تا با هم فکری و هم یاری اعضا در جهت رفع نواقص و مشکلاتی که در گمرک وجود دارد، اقداماتی صورت گیرد و همچنین با اولویت بندی مسائل به تدوین استانداردهای این صنعت پرداخته شود.

 

۸-نحوه تعامل با سازمان ملی استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت چگونه باید باشد؟

طبق آیین نامه سازمان ملی استاندارد این امکان وجود دارد تا با همکاری تعدادی از مجموعه های شاغل در حرفه ای خاص و با استناد به منابع علمی معتبر نسبت به تدوین استاندارد اقدام نمود؛ که به لطف انجمن این امکان وجود دارد تا اعضا قبل از اینکه دیگران برای آن ها تصمیمی اتخاذ کنند، به این امر بپردازند!

از طرف دیگر با توجه به جایگاه حقوقی و ارتباط های سازنده‌ی انجمن با وزارت صنعت، معدن و تجارت به نظر می رسد، با بررسی های کارشناسانه و ارایه بسته های پیشنهادی، تغییراتی را بر پایه‌ی استدلال های فنی در آیین نامه ها و قوانینی که با منافع این صنعت و صد البته منافع ملی تضاد دارند، ایجاد کرد.

شایان ذکر است تلاش های فراوانی در انجمن صورت گرفته و در حال انجام است.

 

9- سخن پایانی

امیدوارم به کمک اعضا محترم در راستای بهبود شرایط کسب و کار، ارتقا کیفی محصولات و دست یابی به اهداف انجمن اقدامات موثری انجام گیرد.

در پایان مجددا از تمام اعضا خواهشمندم در این مسیر کمیسیون فنی را یاری نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

اعضای انجمن