ارسال پاسخ

imbpa.com فضای علمی و تخصصی در یکصد و چهل دومین جلسه هیات مدیره ۸ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۵۶
به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، یکصد و چهل و دومین جلسه هیات مدیره انجمن با حضور میهمانانی از بانک پارسیان، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دکتر مشایخی، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، یکصد و چهل و دومین جلسه هیات مدیره انجمن با حضور میهمانانی از بانک پارسیان، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دکتر مشایخی، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

بانک پارسیان، پیشرو در صنایع تکمیلی پتروشیمی

مدیران بانک پارسیان/منطقه 4، میهمانان بخش اول صد و چهل و دومین جلسه هیات مدیره انجمن در روز یکشنبه، ششم بهمن ماه 98 بودند. کوشکی ریاست هیات مدیره انجمن ضمن معرفی اعضای هیات مدیره، گزارشی از وضعیت کامپاند و مستربچ ایران و ظرفیت های موجود در این صنایع ارائه کرد و حضور بیش از 20 شرکت دانش بنیان در صنعت مستربچ و کامپاند را نشانه فرهیختگی و دانش فنی  اعضای انجمن برشمرد.

فراهانی، نیازسنجی در میان اعضای انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند را گام اول برای ارائه یک بسته تسهیلاتی کارآمد و موثر برای بهبود ظرفیت تولید، بهبود کیفیت و توانمند سازی اعضای انجمن جهت صادرات محصولات تولیدی خود و تسهیل واردات نیازهای اولیه آنان، عنوان کرد. ارائه سرمایه در گردش، ال سی داخلی، ارائه ضمانتنامه های متنوع و ارائه یک بسته مخصوص و جدید برای کمک به صنایع مستربچ و کامپاند مورد بررسی قرار گرفت.

مدیران بانک پارسیان درباره خدماتی که به صورت مشترک با صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان ارائه می دهند، توضیحات جامعی ارائه نمودند. تسهیلات لیزینگی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود. موید، هنریان، میررضایی و کوشکی نیازهای اعضای انجمن را به شکل مشخص مطرح نموده و راه حل بانک پارسیان برای رفع نیاز را خواستار شدند.

در پایان این نشست مقرر شد با همکاری طرفین یک بسته جامع تسهیلاتی برای ارائه به اعضای انجمن مستربچ و کامپاند  طراحی شود و در اختیار  انجمن قرار گیرد.

تدوین سند چشم انداز  ده ساله صنعت مستربچ و کامپاند

آقای دکتر علینقی مشایخی، رییس پیشین و استاد فعلی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به همراه آقای صادقی مدیر عامل پادناپلیمر و دو تن از دانش آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف میهمان بخش دوم نشست هیات مدیره انجمن بودند.

کوشکی یکی از نیازهای اصلی صنعت مستربچ و کامپاند ایران را تهیه پلن و برنامه 10 ساله عنوان کرد تا چارچوب حرکت تمامی شرکت های حاضر در این صنعت مشخص و مدون باشد. وی شناخت نیازهای این صنعت برای ارائه به مراجع بالاتر برای احقاق حقوق اعضای انجمن را از دلایل تدوین این سند چشم انداز برشمرد.

موید و زکایی نیز دلایل و نیازهای خود برای اشاره در این پلن و برنامه را به آقای دکتر مشایخی ارائه نمودند. مشکلات وارداتی و صادراتی در صنعت مستربچ و کامپاند توسط هنریان و میررضایی مطرح شد.

دکتر مشایخی یکی از حوزه های توسعه صنعتی ایران را صنایع پایین دستی پتروشیمی از جمله صنعت مستربچ و کامپاند ذکر کرد. ارزش افزوده ای که از تولید مستربچ و کامپاند به جای خام فروشی حاصل می شود، چندین برابر فروش مواد نچرال توسط پتروشیمی ها عنوان شد. مشایخی گفت: برای توسعه صنعتی در این حوزه سه عامل دخیل هستند: صنعت مستربچ و کامپاند، پتروشیمی ها و دولت. اگر این سه با هم و هماهنگ حرکت کنند توسعه این صنعت اتفاق می افتد. نابسامانی های موجود اجازه این حرکت هماهنگ را نمی دهد. در تدوین سند چشم انداز صنعت باید تمامی عوامل موثر مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد. مشایخی افزود: باید یک بستر جامع برای پیشرفت اعضای انجمن فراهم کرد تا از طریق استراتژی تدوین شده به رشد و بالندگی برسند. روابط با خارج از ایران و مقررات کشوری از دیگر عوامل موثر در تدوین این سند عنوان شد.

در پایان دکتر مشایخی دو تن از دانش آموختگان مباحث مدیریت استراتژی را برای هماهنگی با انجمن برای دریافت پیش نیازها و آغاز تدوین این طرح معرفی کرد.

 

 

 بررسی تنوع گریدهای موردنیاز صنعت مستربچ و کامپاند در گفت و گو با دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی

منصوری پور و اکبریان از دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی میهمانان بعدی جلسه هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران بودند. دکتر عادلی از موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی نیز در این بخش از نشست حضور داشت. منصوری پور در ابتدا ضمن تشکر بابت دعوت هیات مدیره انجمن از دفتر توسعه صنایع پایین دستی، عدم حضور خانم دکتر طهماسبی را معلول جلسه روز دوشنبه ایشان دانست. وی با اشاره به توان و ظرفیت بسیار خوبی که در صنایع مستربچ و کامپاند ایجاد شده، یکی از مباحث مطرح شده در کمیته تخصصی دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی را ممنوعیت ورود واحدهای پتروشیمی به تولید مستربچ و کامپاند عنوان کرد. وی از عدم توفیق معدود شرکت های پتروشیمی که در این حوزه وارد شدند، خبر داد.

منصوری پور گفت: درخواست انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن از پتروشیمی جم همزمان با نمایشگاه ایران پلاست و پیگیری توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی منجر به تولید 5 گرید جدید در پتروشیمی جم شد. گریدهای جدید مورد نیاز اعضای انجمن نیز با پیگیری امکان تولید در واحدهای پتروشیمی را دارا هستند.

کوشکی با تشکر از حضور نمایندگان دفتر توسعه صنایع تکمیلی گفت: یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند با آن مواجه شده اند، الزام به خرید یک گرید خاص در بورس است. در حالی که نیازهای صنعت مستربچ و کامپاند با نیازهای تولیدکنندگان دیگری مثل تولیدکنندگان لوله  یا ظروف یکبار مصرف به کلی متفاوت است.  در شرایط فعلی با تغییراتی که در بهین یاب داده شده یک واحد تولید مستربچ و کامپاند  فقط می تواند برای مثال پلی اتیلن سبک گرید فیلم را از بورس خریداری کند. ولی با این گرید نمی تواند  نیاز طیف وسیعی از صنایع تکمیلی  نظیر  تزریق، اکستروژن، بادی، ورق و... را تامین کند. در واقع صنعت مستربچ و کامپاند نیاز دارد که مجوز خرید  طیف کاملی از گریدهای پلی اتیلن سبک را داشته باشد . بهتر است تفکیکی بین تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند که تنوع محصول بسیار زیادی دارند با یک واحد تولیدی که تنها  نایلون  تولید میکند قائل شد .  الزام به خرید یک گرید خاص به شدت فعالیت واحدهای تولید مستربچ و کامپاند و اعضای انجمن را محدود کرده است و هرچه سریعتر باید برای این مشکل چاره ای اندیشیده شود.

معضل دوم تفکیکی است که در گرید های  پلی پروپیلن صورت گرفته است. قانون گذار برای حمایت از صنعت نساجی تفکیکی با نام گذاری " PP نساجی" و "PP شیمیایی" انجام داده است. هیچ جای دنیا چنین تعریفی وجود ندارد و عملا با ملزم کردن شرکت های مستربچ ساز و کامپاند ساز به خرید ppشیمیایی، دست شرکتها را برای نوآوری بسته اند. شرکت های تولید مستربچ و کامپاند برای صنعت نساجی مواد تولید می کنند. چگونه می شود بدون خرید "PP نساجی" برای این صنعت مواد مورد نیازشان را تامین کرد؟ صنعت مستربچ و کامپاند باید از این قاعده هم مستثنی گردد.

زکایی به حکم بودن انجمن ملی در مورد مشکلات مواد عرضه شده توسط یکی از شرکت های پتروشیمی اشاره کرد و گفت: حتی با وجود اذعان خود شرکت عرضه کننده با ارائه یک بخش نامه که مورد تایید NPC است از پرداخت غرامت سرباز زد. بندهایی در بخش نامه وجود دارد که غرامت نپردازند. انتظار ما از دفتر صنایع پایین دستی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی این است که قوانین و بخشنامه ها اینقدر یکطرفه تنظیم نشود. اگر شرکتی جریمه نپردازد، ارتقا پیدا نخواهد کرد.

وی در ادامه به رانت عجیبی که در نام گذاری pp  نساجی و pp شیمیایی به وجود آمده انتقاد کرد. زکایی با اشاره به بحث ال سی داخلی گفت: مشکل این است که پتروشیمی ها در حال حاضر ال سی قبول نمیکنند مگر در مواردی که مواد روی دست آنها باقی مانده باشد. سه ماه به پایان سال هم اعلام میکنند می خواهیم حسابها را ببندیم و ال سی قبول نمی کنیم.

میررضایی از هیات مدیره انجمن به عرضه برخی مواد  مانند S564 پتروشیمی جم به صورت 600 تنی عرضه می شود و ما اساس نمی توانیم خرید کنیم در حالی که گرید بسیار مهمی در کامپاندینگ است.

پورقاضی دلیل رقابت های به وجود آمده در بورس و نحوه عرضه مواد را ناشی از عدم پیروی ساختار از اصول تجارت آزاد عنوان کرد. اگر ارز نیمایی، ارز ثنا و ارز آزاد یکی می شدند، 90 درصد مشکل حل می شد. وقتی ارز نیما و آزاد اختلاف پیدا می کند، خریداران به بورس هجوم می آورند. وزارت صنایع باید این مشکل را بانک مرکزی حل کند. وقتی سه نرخ ارز داریم یکیش رانت است. رانت را برداریم قسمت عمده مشکل حل می شود.

نکته دوم این که شما نمی توانید یک واحد تولید را ملزم کنید فقط یک گرید خریداری کنند. واحد تولید باید قدرت سعی و خطا داشته باشد تا محصول بهتری تولید کند. راه حلی که انجمن ملی پیشنهاد داد این بود که ملاک را بر روی VAT بگذارید. یعنی هر کس که واقعا به طور رسمی دارد می فروشد و مالیاتش را پرداخت می کند هر کدام از گریدها را خواست، اجازه بدهید خریداری کند. اگر همه اصرار کنیم که ملاک VAT باشد، حداقل کسی خریداری می کند که تولیدکننده است.

در پایان منصوری پور با جمع بندی موارد مطرح شده و اذعان به درستی موارد مطرح شده و اشکالات متعدد در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قول داد موارد مطرح شده و مورد توافق را از طریق دفتر توسعه صنایع پایین دستی پیگیری نماید.

 

مطالعه بازار صنایع مستربچ و کامپاند ایران

جلسه با آقای عادلی از موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی ادامه یافت و دیدگاه های طرفین در مورد مطالعه بازار صنعت مستربچ و کامپاند و ارائه اطلاعات تهیه شده توسط موسسه مطرح شد. تهیه سند چشم انداز صنعت مستربچ و کامپاند موضوع دیگر مطرح شده در گفت و گو با آقای دکتر عادلی بود.

پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری

در بخش پایانی یکصد و چهل و دومین جلسه هیات مدیره، پیشرفت فعالیت های اجرایی برای پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری مورد ارزیابی و بحث قرار گرفت و برنامه ها با زمان بندی فشرده در یک ماه مانده منتهی به کنفرانس تدوین شد.

 

این نشست نیز تا بعد از ساعت 9 ادامه یافت!

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد