دیدار رییس جمهور با تعدادی از برگزیدگان صنعت کشور

سعید زکایی، رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری ایران، در این ملاقات ضمن طرح چالش ها و مشکلات ارزی صادرکنندگان و انتقاد از بخشنامه بازگشت ارز صادراتی با نرخ 28500 تومان، حمایت عملی و اجرایی از توسعه صادرات به ویژه در محصولات دانش بنیان را از ریاست جمهوری، وزیر صنعت، معدن، تجارت و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار شد.

 

جمعی از تولیدکنندگان و کارآفرینان برتر کشور در نشستی ۴ ساعته با رئیس جمهور به بحث و گفتگو درباره سیاست‌های اقتصادی دولت و تشریح مشکلات و نقطه‌نظرات خود در زمینه راهکارهای رفع موانع و رونق تولید پرداختند.

در این نشست که شامگاه دوشنبه و همراه با ضیافت افطار برگزار شد و وزرای امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی و معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیس جمهور نیز حضور داشتند، ۱۸ نفر از مدعوین به نمایندگی از تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور در بخش‌های مختلف صنعتی، دانش‌بنیان و کشاورزی به بیان مشکلات، نقطه نظرات و پیشنهادات خود در راستای تحقق شعار سال پرداختند و رئیس جمهور قریب به ۴ ساعت شنونده سخنان و دیدگاه‌های آنان بود.

در ادامه رئیس جمهور در سخنانی ضمن تاکید بر تسریع بررسی و رفع موانع و رونق تولید، اعلام آمادگی کرد، یک روز در هفته را برای مباشرت با تولیدکنندگان و کارآفرینان با هدف بررسی، احصاء و رفع مشکلات آنان اختصاص دهد.

دکتر رئیسی همچنین مقرر کرد به منظور اطمینان از اجرایی شدن خواسته‌های تولیدکنندگان و کارآفرینان تا پایان سال این نشست تکرار و حداقل به صورت فصلی برگزار شود.

رئیس جمهور حمایت مالی و تامین اعتبارات، حمایت حقوقی و رفع موانع اداری و سامان دادن به بخشنامه‌های متعدد و متکثر را سه اولویت اصلی دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و کمک به رشد تولید در کشور عنوان کرد و گفت: دولت همچنین در راستای وظایف خود نظارت بر زنجیره تولید تا مصرف را در دستور کار دارد، اما معتقد به نظارت سطح‌بندی شده و اثر بخش است، نه نظارت موازی که خود از موانع پیش روی تولیدکننده و کارآفرین محسوب می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز بسیاری از ظرفیت‌های کشور در مسیر تولید به کار گرفته نشده است، بر توجه جدی دولت به بخش خصوصی و تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: معتقدیم میدان اقتصاد باید در اختیار بخش خصوصی، تولیدکنندگان و کارآفرینان باشد و دولت صرفا نقش هدایت، حمایت و نظارت و تنظیم‌گری را به عهده داشته باشد

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درخواست برخی از تولیدکنندگان بخش صنعت مبنی بر جلوگیری از قطعی برق و گاز و در نتیجه توقف تولید این صنایع اظهار داشت: خوشختانه کار احداث نیروگاه‌های مختص بخش صنعت با هدف استمرار تولید در این بخش در تمامی فصل‌ها، در این دولت آغاز شده و ان‌شاالله به زودی تعداد قابل توجهی از آنها به سرانجام خواهد رسید.
«تلاش برای رفع دغدغه تولیدکنندگان در مسئله قیمت‌گذاری با نگاه حمایت توامان از تولیدکننده و مصرف‌کننده»، «ایجاد تعامل و تعادل بیشتر بین بخش خصوصی و دولت»، «پیگیری و رفع سریع مشکلات تولیدکنندگان با تلاش کارگروه تعیین ماهیت»، «بررسی و تجدیدنظر وزارت صمت در فروش مواد اولیه تولیدکنندگان در بورس کالا»، «خروج مدیریت دولتی از شرکت‌هایی که سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شده»، «تاکید بر ممنوعیت واردات کالاهایی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد» و «حمایت عملی از شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت معاونت علمی ریاست جمهوری» از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور، ناظر به درخواست‌های تولیدکنندگان و کارآفرینان برتر کشور در این نشست بود که دستگاه‌های اجرایی مربوطه از سوی آیت‌الله رئیسی مکلف به پیگیری و اجرای آنها شدند.

دکتر رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت سهیم کردن بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌های اقتصادی تصریح کرد: هیچ تصمیمی در بخش اقتصادی نباید بدون نظر فعالین اقتصادی در بخش خصوصی و تولیدکنندگان و کارآفرینان گرفته شود.

رئیس جمهور پیدا کردن راهکارهای قانونی برای تسریع در امر تولید را از جمله وظایف مهم دستگاه‌های اجرایی برشمرد و بر ضرورت جسارت و شجاعت لازم در تصمیم‌گیری در بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی به عنوان یکی از مسائل مهم و محوری در مسیر رفع موانع تولید تاکید کرد.
رئیس جمهور با توجه به تاکید رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری ایران، سعید زکایی، در فرصت بین دو بخش برنامه، بخشی از زمان سخنرانی خود را به تعداد دیگری از تولیدکنندگان و کارآفرینان حاضر در این نشست برای طرح مشکلات ارزی‌ با رئیس بانک مرکزی اختصاص داد و دکتر فرزین رئیس کل بانک مرکزی پس از شنیدن مسائل و مشکلات آنان در سخنانی به تشریح اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی برای تامین ارز تولیدکنندگان، تثبیت نرخ ارز و مدیریت منابع ارزی کشور پرداخت.

در این بخش سعید زکایی با توجه به ابلاغیه مبهم بازگشت ارز صادراتی با نرخ 28500 تومان، گفت:« ابلاغیه ای که جهت کاهش تورم، صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز صادراتی با نرخ 28500 تومان می سازد، بسیار نگران کننده است. بازگشت ارز یکی از جنبه های مهم صادرات است اما صادرات تنها به این موضوع محدود نیست. صادرات موجب ورود یک صادرکننده به بازارهای جهانی و تعامل با شرکت های بزرگ بین المللی می شود. تعامل با مشتریان بزرگ و صاحب فناوری موجب ارتقای کیفیت محصولات می شود. امروز افت کیفیت خودرو به این دلیل است که از بازارهای جهانی جدا مانده ایم. بدیهی است با ورود شرکت های بزرگ صنعت خودرو، کیفیت قطعات و محصولات و به تبع آن کیفیت خودروهای تولیدی به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا خواهد یافت. »

سعید زکایی افزود:« تا زمانی که فروش نفت مناسب بود، سیاست سرکوب نرخ ارز اعمال می شد و نرخ ارز به صورت دستوری پایین نگه داشته می شد. در چنین شرایطی صادرات توجیه اقتصادی ندارد و عملا به واردات سوبسید داده می شود. در برهه ای توانستیم با شرکت های خارجی ارتباط برقرار کنیم که متاسفانه با حضور ترامپ و تحمیل تحریم ها، تمامی قراردادهای بین المللی با شرکت های بزرگ فسخ شد. امروز هم که با تلاش بسیار در راه بازگشت به این مسیر هستیم و با دور زدن تحریم ها، توانسته ایم تاییدیه های لازم را برای تعامل با بازارهای جهانی به دست آوریم، ابلاغ و الزام بازگشت ارز با نرخ 28500 باعث نابودی صادرات خواهد شد. »

دکتر فرزین در پاسخ به انتقاد رییس هیات مدیره انجمن، شبهه ایجاد شده در بخشنامه صادره را برطرف ساخت و تصریح کرد:«بخشنامه صادر شده تنها مربوط به مواد خام و خوراک پتروشیمی ها بوده و به هیچ عنوان شامل محصولات میانی و محصولات نهایی نمی شود.»

همچنین سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد نیز در این نشست در سخنان کوتاهی با تاکید بر عزم وزارت اقتصاد برای کاهش ریسک‌های اقتصادی تولید، از جلوگیری از تغییر بخشنامه‌های تسهیل‌کننده فعالیت تولیدکنندگان به ویژه در حوزه گمرکات کشور از اولین روز کاری سال جدید خبر داد.

 

WhatsApp
Telegram
Email
Print